Sağlık

adaçayının faydaları nelerdir

Yumuşak ve tatlı bir tadı olan adaçayı taze kurutulmuş yapraklar veya toz şeklinde yıl boyunca bulunur. Adaçayının yaprakları griye yakın yeşil renktedir ve sivri uçlarındaki damarları belli olur. Tarihte hem gıda olarak hem de sağlığa faydalı olduğundan tedavi aracı olarak sıkça kullanılmıştır. Tarih boyunca da günümüzde hala kullanılmaya devam etmektedir. Adaçayı kışın vazgeçilmez çaylarından biridir. Gelelim bu çayın faydalarına;
Zararlı toksinlerin vücuttan atılımını sağlıyor.
Beyin fonksiyonlarını geliştiriyor.
Bronşit ve astım belirtilerini hafifletiyor.
Karaciğeri temizliyor.
İdrar yolu enfeksiyonunun tedavisine yardımcı oluyor.
Aşırı terlemeyi azaltıyor.
Stresi azaltarak sakinleştiriyor.
Menopoz sonrası belirtileri hafifletiyor.
Saçların beyazlamasını yavaşlatıyor.
Mantar enfeksiyonlarına karşı iyi geliyor.
Hafızayı güçlendiriyor.
Alzheimer hastalığından korunmaya yardımcı oluyor.
Kan şekerini düşürüyor.

Dişeti iltihaplanmasında kullanılması tavsiye ediliyor.
Ağız yaralarının tedavisinde kullanılıyor.
Sinirsel baş ağrısını hafifletiyor.
Safra kesesini çalıştırıyor.
Gargara suyu olarak kullanılıyor.
Boğaz ağrısını azaltıcı etkisi bulunuyor.
Adaçayı 2 çay kaşığı üzerine kaynamış suyu döküyoruz ve 5-10 dakika kadar kaynamasını bekliyoruz. Adaçayını çok kullanırsanız tadı acı olabilir. Tatlandırmak için iki damla limon sıkabilirsiniz ya da bal ekleyebilirsiniz. Ada çayının faydalarını görebilmek için tüketilmesi gereken fincan 1-2 fincandır. 2 çay kaşığı adaçayı günlük K vitaminin yüzde 30’unu karşılar.
Ada çayının içerisinde yer alan reçine, asid , glikozidz, eterik yağ ,sapoin gibi minerallerden oluşur. Akdeniz bölgesinde yetişen bir bitkidir. Çoğu zaman tohumuyla kendiliğinden çoğalır ya da gövdesiyle çoğaltılır. Ada çayının faydalarını anlatmakla bitiremeyiz. O kadar şifalı ki kış günlerin soğuğunda elinizden düşmeyecek olan ada çayının şifasından yararlanın. Gece terlemelerini yok eder. Sindirim sistemini düzenler, sindirimi kolaylaştırır. İdrar söktürücü etkisi vardır. Mide de oluşan gazı gidermeye yardımcı olur. Hasımsızlığa iyi gelmektedir. Vücut direnicini arttırır. Vücuttaki halsizliği atmaya yardımcı olur. Soğuk algınlığına, gribe, nezleye ve boğaz ağrılarına çokça iyi gelmektedir. Antiseptik olduğu için balgamı söktürür. Ve vücudunuzdaki toksinleri atmaya yardımcı olur. Aç karnına ada çayı içildiğinde kan şekerini düşürür. Menopoza giren bayanların kurtarıcısıdır. Ateş basmalarına ve terlemeye iyi gelmektedir. Hafızayı güçlendirir. Beyin fonksiyonlarını yerine getirmesine yardımcı olur. Unutkanlık sorununu ortadan kaldırmaya yarar. Soğuk tüketilen ada çayı ishali keser. Ada çayı öksürüğü de geçirmeye yardımcı olur. Aybaşı düzensizliklerini düzenler. Ve adet sancısını ve ağrılarını dindirir. Ağız, diş eti sorunlarının tedavisi içinde çok faydalıdır. Ada çayının inanılmaz birçok hastalığa iyi gelir. Ada çayının diğer faydaları da şu şeklidedir:
Baş ağrısı çekenlerin özellikle de migren ağrıları için ada çayından başınıza kompres yaparak rahatlayabilirsiniz.
Soğuk ada çayı ile kesik ve yaraların iyileşmesini sağlar.
Ada çayı ile ağzınızda gargara yapmak ağız içindeki mikropları öldürmeye yardımcı olur. Diş etlerindeki iltihapları giderir.Mide kramplarına ve sindirim sistemine iyi gelmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu