Sağlık

adet belirtileri nelerdir

Regl dönemi, adet sürecinin başladığı ve sürdüğü dönemdir. Adet dönemi çoğu bayan için genellikle ağrılı, sancılı geçmektedir. Normal adet dönemi ortalama 7 gün sürer. Ergenliğe girme ile başlar ve menopoza girmeye adar sürer. Sağlıklı bir regl dönemi ayda bir kez 23 ya da 25 gün ara ile olandır. Adet dönemine girdiğinizi anlar mısınız? Adet belirtileri nelerdir? Bugün sizlerle bunları konuşacağım. Yazımın devamında bunları bulabilirsiniz.
Adet kanaması(Menstürasyon) un en tipik ve kesin belirtisi tabi ki de kanama olması, kan görülmesidir. Bunun haricinde kanama olmadan önce de bazı sinyaller bize adet olacağımızı fısıldar. Bunları iyi bilmek, vücudumuzu iyi tanımak ve adet takvimimizi belirlemek açısından oldukça önemlidir.

Adet dönemi öncesi bir haftalık süreçte rahim duvarı bebek için hazırlanmıştır. Eğer kadın herhangi bir cinsel ilişki yaşamamışsa bu duvar yıkılır ve adet kanaması görülür. Bu süreçte kan görülmeden önceki bir hafta içinde karında, mide ve çevresinde ağrılar oluşabilir.
Adet dönemi içinde ve öncesindeki bir haftalık süreçte hormonlar dengesizdir. Azalan ve artan hormonlar kadınlarda ruhsal çalkantılara, depresyona, huysuzlanmalara, aşırı sinirli veya aşırı duygusal olmalara neden olur. Ruhsal olarak dengesiz hissediyorsanız genelde adet olmanız yaklaşıyor demektir.
Çoğu bayanın adet dönemi öncesinde göğüsleri ağrır. Kalpte sıkışma hissedilebilir. Ayrıca göbekte ve göğüslerde şişkinlikler oluşabilir. Bunlar da adet belirtileridir.
Aşırı şiddetli karın ağrısı, gaz sıkışması, sırt ağrısı, ellerde ve ayaklarda titremeler, aşırı üşüme veya sıcak basması da başka belirtilerdendir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu