Diyet

akdeniz diyeti nasıl yapılır

Akdeniz diyeti uygulanması gayet keyif verici ve hafif hissettirici bir bir diyettir. Kısa ve keyifli bir süreç içerisinde yeme alışkanlıklarınızı da tamamen değiştirerek kilo vermenizi sağlayan besleyici bir diyet programıdır. Akdeniz ve Ege kıyılarındaki insanların beslenme alışkanlıklarına bakılarak hazırlanmış diyet programında kırmızı et haricindeki proteinler , özellikle de balık ve tavuk yenmesi gereken gıdalar olarak kaydedilmiştir. Bunun yanı sıra bol bol yeşil sebze , kuru baklagiller , meyveler, süt ve süt ürünleri yeterli miktarda tüketilmelidir.
Kırmızı et ayda bir tüketilmesi gereken besin grubuna alınmışken , tavuk , tatlı ve yumurta haftada bir kez tüketilmesi gerekenler arasında. Her gün tüketmeniz gereken liste ise yeşil sebzeler ve işlenmemiş tahıllar , set kabuklu yemişler , baklagiller , yoğurt , süt , peynir , balık  ve zeytin yağı olmak üzere geniş bir listeden oluşmakta.

Sebze yemeklerinin yapımında ve salata da zeytin yağı kullanımı uygun olan Akdeniz diyetinde bol miktarda balık tüketilmesi gerekiyor.
Kızartmanın kesinlikle yasak olduğu ve buğulama ile haşlama tüketimine ağırlık verilmesi gerektiği de önemli detaylar arasında. Sebze , soğan , sarımsak , mercimek , nohut , fasulye ,bulgur , esmer ekmek ve yoğurt sık tüketmeniz gereken gıdalardan.
Tatlı ve şekerler kaçınılması gereken bir grupta yer alırken , kuru baklagil yenileceği gün ekmek yenmesi tamamen yasak. Bunun dışında ekmek yenmek istenir ise tam tahıllı ve kepek olmasına özen gösterilmeli.
Patates , pirinç , beyaz un üzüm , incir , hurma , kavun ve mısır kesinlikle yasaklı listede.
Aç karnına ise herhangi bir çay veya diyette olsa kola yasak. Tüm bunların yanında günlük su tüketim miktarı 1,5 – 2 litre arasında olmalı ve asla aksatılmamalı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu