Diyet

alkali diyeti nasıl yapılır

Alkali diyet, aslında diyet olarak değil sağlıklı beslenme şekli olarak algılanması gereken bir beslenme şeklidir. Vücudunuzun asit oranını yükselten gıdalardan tamamen uzak durup , vücuda alındığında kişinin hücrelerine kadar yenileyen gıdaların tüketilmesi ile uygulanır. Alkali diyet uygularken ise normalde yediğinizden fazla bile yemeniz gerekebilmektedir.
İşlenmiş gıdaları ve şekerli – asitli içecekleri hayatınızdan çıkarıp yerine baharatları , sebze yemekleri ve çiğ sebzeleri , bol alkali suyu , tohumları ( ceviz – badem gibi ) balığı koydukça aslında alkali beslenmeye geçmiş oluyorsunuz. Karbonhidrat tükettiğiniz zaman yanına 2 katı kadar sebze katmak olarak da açıklanabilen alkali diyet , 100 gram bir karbonhidrat ürünü tüketilir ise 200 – 250 gram çiğ sebze tüketerek karbonhidratların zararlı etkilerini yok etmek demektir.

Temel programda önemli detaylardan birisi de akşam yemeğini olabildiğince hafif tutmaktır. Özellikle akşam öğününde çiğ sebzeler ve salata tüketimine daha fazla özen göstermek ve akşamları ileri düzeylere çıkan asit seviyenizi daha aşağılara çekmek anlamına geliyor.
Meyvelerin ve sebzelerin antioksidan etkisinden fazlaca yararlanmaya çalışılır. Örneğin mor sebzeler ve meyveler daha fazla antioksidan içerirler ve çiğ tüketildiklerinde vücudumuzdaki harabiyeti durdurup eklem rahatsızlıkları, iltihaplı hastalıkları engellediği görülmüştür. Bu da asit seviyesini düşürmesinden kaynaklanır.
Tüm bunların yanında iyi nefes almak ve iyi su içmekte vücudu alkali yapar. Ph değeri yüksek su daha güzel asit temizliği yapar içtiğiniz suyun alkali değerinin yüksek olması içtiğiniz suyun miktarı az olsa da işlevi daha fazla olur anlamına gelir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu