Emzirme

anne sütünün yetersiz olduğu nasıl anlaşılır

Yeni doğum yapan annelerin en çok merak ettiği konulardan birisi bebeklerini besleyecek kadar sütlerinin olup olmadığıdır. Anne sütü bebek için en muazzam besin kaynağı olmasından dolayı tüm anneler bebeklerini emzirmek ve onu koruyucu bir kalkan içerisine almak isterler. Yapılan araştırmaların sonucunda da belirtildiği gibi anne sütü alan bebekler hem daha zeki, hem daha sağlıklı hem de hastalıklara karşı bağışıklık sistemleri daha güçlü olurlar. Peki bir anne, sütünün yetersiz olduğunu nasıl anlar?
Bebeğinizin yeterli miktarda beslendiğini ilk önce dışkısından anlarsınız çünkü iyi beslenen bir bebek günde 8 ile 10 arası bez değiştirir. Hatta bu miktarın 5’ten fazlası katı dışkıdır ve harda renkte olması gerekir. Eğer annenin sütü yeterli gelmiyorsa bebeğinizin dışkısı çok daha koyu bir renge sahiptir ve gün içerisinde 5’ten daha az sayıda dışkılar. Daha da önemlisi eğer anne sütü yetersiz ise bebeğin idrar rengi de koyu sarı olacaktır. Fakat yeterli miktarda anne sütü alan bebeklerde bu renk çok açık sarı veya tamamen renksiz de olabilir.

Bebeğinizi rutin kontrollerine götürdüğünüzde doktor alması gereken kiloyu almadığını söylüyorsa muhtemelen anne sütü yetersiz geliyor demektir. Zaten bebek gün içerisinde huysuz tavırlar sergiliyor ve sürekli ağlıyorsa, özellikle de emzirildikten sonra huzursuzluğu daha da artıyorsa karnı doymuyor demektir. Eğer herhangi bir hastalığa bağlı olmayan sızlanmaları ve huysuzluğu varsa bebeği daha sık emzirmeli ve sütün daha çok gelmesini sağlayabilirsiniz. Anne sütünün daha çok gelmesi bebeğin anneyi sürekli emmesi ile mümkün olacaktır. Bunun yanı sıra annenin gün içerisinde daha çok sıvı tüketmesi, 2 litre su içmesi ve dengeli beslenmeye özen göstermesi gerekmektedir. Uzmanlara göre bir bebeğin her 2 saatte bir doyana kadar emzirilmesi ve annenin iki göğsünü de emmesi gerekir. Bir göğsünüzden diğerine geçirirken mutlaka gazını çıkarmalı ve rahatlamasını sağlamalısınız. İlk günlerde anne sabırsız olduğu için bebeği göğsünden tam doymadan alarak sütünün geri gitmesine sebebiyet verebiliyor. Bebeğinizin bir aylık olana kadar göğsünüzü yirmi dakika boyunca emmesinin gayet normal olduğunu bilmeniz gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu