Güzellik

ayak topuklarındaki çatlaklar nasıl geçer

Ayak topukları bakımı en zor olan ve en ok özen isteyen bölgelerden biridir.Ayak topuklarındaki çatlaklar hem çok acılı ve ağrılı olabilir hem de görüntüsü çok çirkin olduğu için açık ayakkabı ve terlik giymenizi engellerler.
Banyoda uygulayacağınız basit yöntemler ile ayak topuklarındaki çatlakları yumuşattıktan sonra bakım uygulayarak bu çatlaklardan kurtulmanız mümkün.
Banyoda veya bir leğen içerisinde ılık su ile yeterince yumuşattığınız ayaklarınızı topuk taşı ile ovalayıp ölü derilerden kurtulduktan sonra bir havlu yardımı ile iyice kurulayın.
Şimdi size vereceğim yöntemlerden her birini ayrı ayrı günlerde deneyerek topuk çatlaklarınıza veda edebilirsiniz.
1 – ) 2 adet aspirini iyice ezin ve 1 tatlı kaşığı vazelin ile karıştırın. İyice karıştıktan sonra elinize alarak topuk çatlaklarına masaj yaparak yedirin. İşlem bittikten sonra pamuklu bir çorap giyip yatın.

2 – ) Bir leğen içerisine biraz soğuk su doldurduktan sonra içine bir miktar elma sirkesi ilave edin. Ayaklarınızı bu soğuk içinde en az yarım saat beklettikten sonra çıkarıp gül suyu veya gül losyonu ile masaj yapın.

3- ) Ayaklarınıza süreceğiniz zeytin yağından sonra pamuklu bir çorap giyip yatın.

4- ) Bir yemek kaşığı gliserin ve 1 yemek kaşığı limon suyu ile krem elde edip , yatmadan önce ayaklarınıza masaj yapa yapa yedirerek üzerine pamuklu bir çorap giyip yatın.

5- ) Aynısafa çiçeğinden elde edilen krem veya yağ ile sarı kantaron yağının karışımından elde edilen losyonu ayaklarınıza masaj yaparak yedirin ve pamuklu çorap giyerek yatın.
Ayaklarınızın bakımı kadar bakımlı tutulması da önemlidir. Topuk çatlaklarınız düzelse bile ihmale gelmez. Bu karışımlardan herhangi birini düzenli olarak uygulamaya gayret gösterin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu