Cilt bakımı

bitkisel peeling nasıl yapılır

Peeling cildimizin ölü deriden arınıp, gözeneklerin nefes almasını ve yenilenmesini sağlamaktadır. Normal şartlarda kendini 2-3 haftada yenileyen vücut günümüz şartlarında hava kirliliği, yoğun tempoya bağlı terleme ve benzeri koşullar dolayısıyla yenilenmeyi gerçekleştiremiyor. Biz de bunun için vücudumuza evde kolaylıkla hazırlayabileceğimiz ayrıca kolaylıkla da uygulayabileceğimiz doğal peeling ile yardımcı olabiliriz. Her cilt tipine göre farklı peelingler uygulamalısınız bunun için de cilt tipinizi iyi biliyor olmalısınız. Aksi takdirde ciltte nem kaybı ya da aşırı yağlanma ile karşılaşabilirsiniz. Peeling göz çevresi hariç bütün vücuda rahatlıkla uygulanabilmektedir.

Ayaklarınız ve elleriniz için de kullanabileceğiniz peeling tarifimiz:
Bir tatlı kaşığı zeytinyağı, bir tatlı kaşığı süt, birer çay kaşığı toz şeker ve tuz ve yine bir çay kaşığı kadar sıkılmış taze limon suyu. Bir kabın içinde karıştırdığınız malzemeleri uygulamak istediğiniz bölgeye dairesel hareketlerle uygulayabilirsiniz. Yalnız cildinizde yara varsa bu peelingin kullanılmasını önermiyoruz.

Esmer şeker de mükemmel bir peeling malzemesidir. Günlük kullandığınız nemlendiriciden iki yemek kaşığı alarak bir kavanoza doldurun. İçerisine 1 yemek kaşığı toz esmer şeker dökerek iyice karıştırın. Vücudunuzu bu karışımla iyice ovun. Ardından ılık su ile durulanın farkı mutlaka göreceksiniz.

Kuru cilde sahip olanlar için vereceğimiz peeling tarifi 15 günde bir uygulamanız yeterlidir. Bir çay kaşığı irmik, iki tatlı kaşığı gül suyu ve bir tatlı kaşığı yeşil çay kremi bir kap içerisinde karıştırılır ve cilde ovarak uygulanır. 5 dakika beklettiğiniz peelingi ılık su ile durulayın.

Yağlı cilde sahip olanların uygulayabileceği peeling ise 10 günde bir uygulanması uygundur. Birer çay kaşığı pirinç, kırmızı mercimek ve kil, bir miktar nemlendirici kremle hazırlanan karışımda kırmızı mercimekle pirinç öğütülerek kil ve kremin içerisine karıştırılır. Uygulamadan iki dakika sonra cilt ovulur ve ardından ılık su ile durulanır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu