Sağlık

böğürtlenin faydaları nelerdir

Yolların kenarında, korularda, ormanlık alanlarda çok karşılan bir meyvemiz. Dikenli bir ağacın meyveleridir. Organik asit, mineral ve vitamin açısından oldukça zengin. Uyumlu bir bitki olduğundan her yerde yetişiyor. Tohum oluşumu seyrektir fakat yerle temas eden dalların köklenmesi ile yetiştirilebilir. Oldukça faydalı ve şifalı bir meyvedir. Faydalarını merak edenler için;
Böğürtlen ve yaprağın içerisinde bulunan antioksidanlar sebebi ile bağışıklık sistemini güçlendiriyor ve kansere karşı vücudu koruyor.
Bademciklerdeki, ağızdaki, dildeki ve diş etlerindeki iltihapları çayı ile gargara yaparak kullanıp iltihapların sebep olduğu ağrıyı hafifletebilirsiniz.
İyi bir idrar söktürücüdür.
Yüksek tansiyonun düşmesine yardımcı oluyor.
Göz hastalıklarına iyi geliyor.

Mesanaede oluşan taşların düşürülmesine yardımcı oluyor.
Bayanlardaki akıntıların giderilmesine ve adet kanamalarının azalmasına yardımcı oluyor.
Ağrı kesici etkisi vardır.
Basura iyi geliyor. Böğürtlenin taze yapraklarından lapası yaparak bölgeye uygulandığında iyi geliyor.
Böğürtlenin kökü kaynatılıp içildiğinde kan şekerini düşürüyor.
Yaşlılığın sebep olduğu hafıza kaybını engelliyor.
Ayaklardaki yorgunluğu gideriyor.
Cilde gerginlik ve parlaklık sağlıyor.
Solunum yolu hastalıklarına iyi geliyor.
Böğürtlen meyveleri yenilebileceği gibi reçeli de yapılabilir. Cilt bakımı için; bez bir torba içinde böğürtlenin taze yaprakları ve taze filizlerinden hazırlanan karışımı banyonuzda duş başlığının altına asarak suyun içinden geçmesini sağlayıp duş alabilirsiniz. Ayak yorgunluğu için; 1 litre suyun içine 100 gram böğürtlen kökünü atıp kaynatın. Ayaklarınızın dayanacağı ısıya göre ayarlayarak ayaklarınızı dinlendirebilirsiniz. El losyonu için; 1 litre suya 50 gram böğürtlen çiçeğini koyup kaynatılarak elde edilen su ellere çok iyi geliyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu