Diyet

canan karatay diyeti nasıl yapılır

Karatay diyeti Profesör Doktor Canan Efendigil Karatay’ın meşhur diyetidir. Günde 2 öğün yemek ile gayet doyurucu bir listesi olan , açlık krizlerine girmeden doya doya yemek yiyeceğiniz , tere yağı ve zeytin yağı kullanımında hiçbir sınırlama olmayan Fakat şeker ve ekmek tüketimi yasak olan ve güçten düşmeden uygulanan bir diyettir.
Karatay diyeti protein içerikli yiyeceklerin bol bol tüketilmesinin yanında yeşil sebzelere be bakliyatlara da önem veren bir diyettir. Özellikle yeşil, mercimek ,fasulye ve nohut gibi bakliyatların kış aylarında 2 kat tüketilmesi gerektiğini vurgular.
Sucuk , balık , kırmızı et , köy tavuğu , köy yumurtası , peynir süt , yoğur ise kesinlikle tüketilmesi gerekenler arasında ilk sırayı alıyor.
Bal ve kepek ekmeği veya tam buğday ekmeği tüketimi ise güvenilir olduğu kanıtlanmış olduğu sürece tüketilebilir fakat şaibeli ise yani bal organik değilse , kepek ekmeği katkılı yapılmışsa , tam buğday ekmeği tam tahıllar yerine beyaz un içeriyorsa kesinlikle yasaktır.
Yapay gıdalar ki bunların arasında pizza , hamburger , cips kola ve türevleri var , bunlar tamamen unutulması gereken yiyecekler arasında.

Meyvelerinde masum olmadıklarını söyleyen Karatay diyetinde sadece yeşil elma tüketilmesi öneriliyor.
Canan Karatın bu başarılı diyetinde kuru yemişlerin de büyük önemi var. Özellikle fındık ,ceviz , badem , kayısı , leblebi , kuru üzüm g,b, yemişler gönül rahatlığı ile tüketilebilmekte. Diyeti bir erkek yapıyor ise marul yasak fakat kadınlar marulu özgürce tüketebiliyor.
Diyet uygulanırken ara öğün kavramı diye bir şey kesinlikle yok. Canan Karatay’ın kuralları bu konuda katı. Ara öğün yok ve ara öğün de geçen zamanda yağ yakımı var. Zaten mantık olarak bu liste ile her şeyi doyurucu bir şekilde yediğiniz halde 5 saatten az bir sürede acıkıyorsanız diyetin bir yerinde yanlış bir şeyler yapıyorsunuz demektir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu