Cilt bakımı

çatlamış dudaklar nasıl geçer

Vücudumuzda nerede ise her yerimizde bulunan yağ bezleri dudaklarımızda bulunmazlar. Bu yüzdende en ufak bir dış etkide savunmasız kaldıkları için çatlayıp pul pul kuruyabilirler. Bu dış etkiler bazen fazla güneşte kalma , bazen rüzgarlı bir hava  ve genellikte de içinde bulunduğumuz kış aylarının kuru soğuğudur. Özellikle de dışarıya dudaklarınıza nemlendirici sürmeden dışarı çıktıysanız çatlamış dudaklar ile eve dönmeniz kaçınılmazdır. soğuk dolayısı ile dolaşım yavaşladığı için dudaklarınız çatlamaya başlar siz tükürükle sürekli ıslatırsanız bu kurumayı daha çok hızlandırırsınız . Hatta çatlaklar derinleşerek kanamaya bile yol açabilir ve daha çok canınızın yanmasına sebep olur.
Bu çatlamış dudaklar için ne yapmanız gerektiğini bilmiyorsanız doğru yerdesiniz. Şimdi size bir kaç basit yöntem ile çatlamış dudaklardan nasıl kurtulursunuz ondan bahsedelim.
İlk önce dudaklarınız henüz çatlamadan önlem almalısınız . Bu önlem basit bir dudak nemlendiricisidir ve dışarı çıkmadan önce kesinlikle sürülmesi gerekir. Evdeyken de sürmeniz hatta yemek yedikten sonra yada geçtiğini hissettiğiniz her an yenilemeniz yerinde olur. Eğer yaz aylarında da bu sorunla sık karşılaşıyorsanız güneş koruma faktörlü dudak nemlendiricileri kullanmanız daha uygundur.
Kış aylarında ev ortamınızın da nem yoğunluğu düşeceğinden kalorifer peteklerinin üzerinde su bulundurmak ortamı nemlendirmek gerekir.

Beslenmenize ve B vitamini almaya ayrıca özen göstermelisiniz.
Ruj kullanmayı seviyorsanız kullandığınız rujun dudak nemlendiricisi içermesine dikkat etmelisiniz.
Ayrıca evde uygulayacağınız basit maskelerle ara sıra dudaklarınıza nem takviyesi yapabilirsiniz. Örneğin ara sıra bal sürerek veya salatalık yerken iç kısmından bir miktar çay kaşığına alıp günlük nemlendiriciniz ile karıştırıp dudaklarınıza sürerek veya  1 çay kaşığı bal ve bir çay kaşığı bademi cezvede biraz eritip üçüne bir tutam da vanilya katarak maske yapıp geceleri dudaklarınıza sürüp yatabilirsiniz.
Kış aylarında su tüketimi çok fazla olmadığı için de kuruyan dudaklar için günlük su tüketiminin 1 ,5 litreye çıkarılması gerekmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu