Çocuk sağlığı

çocuğun öksürüğü nasıl geçirilir

Çocukların hasta olmaları annelerin uykusuz geceler geçirmesi demektir. Hele de çocuğun öksürük olması tam bir kabustur çünkü o her öksürdüğünde annenin ciğeri sökülür. Mevsim geçişlerinde çocukların salgın hastalıklara yakalanma olasılığı çok yüksektir ve en ufak bir hava değişiminden anında etkilenirler. İşin içerisine öksürükte girmişse bir türlü bitmek bilmeyen öksürük nöbetleri, tutturulamayan uyku ve ağlama krizleri kaçınılmaz olur. Peki çocuğun öksürüğü nasıl geçirilir? Hemen hemen bütün annelerin merak ettiği bu sorunun cevabı aslında öksürüğün sebebine bağlıdır. Çünkü eğer üst solunum yolu hastalıklarının sebebi toz ve benzeri yollarla oluşan alerjik reaksiyonlar ise farklı bir tedavi yolu uygulanır. Fakat üşütmeden kaynaklı bir öksürük söz konusu ise daha değişik yöntemler kullanılmaktadır. Gereken testlerden geçen çocuğun öksürme nedeni belirlendikten sonra çözüme odaklanmak daha doğru olacaktır.

Eğer öksürüğün nedeni toz ve yün gibi alerjenlere bağlı ise, yattığı oda sürekli havalandırılmalı, mümkünse sulu bir makine ile temizliği sağlanmalıdır. Burnunda ve genzinde biriken mukusun yaşına uygun bir balgam söktürücü ile giderilmesi gerekir. Bitki çayları balgam söktürmek için ideal seçenekler olacaktır. Hem bu sayede çocuğunuza boş yere ilaç yüklememiş olursunuz.
Öksürüğün sebebi soğuk algınlığı, bronşit yada astım gibi hastalıklar ise çocukta balgam olup olmadığına bakılmalıdır. Öksürürken balgam geliyorsa çok tehlikeli değildir çünkü aslında vücuttan atılması gerekir. Hatta balgamı kesen şuruplar çok tehlikeli olabilir. Eğer çocuğun yastığı alçak tutuluyorsa öksürük süresince biraz yükseltilerek balgamın genze kaçması engellenmelidir. Ayrıca yatmadan hemen önce ılık ballı limonlu süt hazırlayın ve içirin. Bu karışım içebileceği kadar ılık olmalıdır ki çocuğun göğsü yumuşasın. Eğer bulabiliyorsanız kestane balı kullanmanızı tavsiye ediyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu