Sağlık

çörek otunun faydaları nelerdir

Çörek otu üzerine birçok bilimsel araştırmalar yapılmış ve hangi hastalıklara iyi geldiği hakkında bilgi toplanmaya çalışılmıştır ve hala da çalışılmaktadır. Yapılan pek çok bilimsel araştırmanın sonucunun olumlu olması alternatif tıbbın önemli bir parçası haline gelmesini sağlamıştır. Kuran-ı Kerimdeki bir hadisi şerifte de çörek otu için ‘’Ölümden başka her derde şifadır.’’ Diye buyrulmakta ve buradan da çörek otunun hayatımızdaki önemi vurgulanmaktadır.
Çörek otunun tam etki mekanizması aslında hala çözülebilmiş değildir. Fakat uygulandığı pek çok şeye iyi geldiği gözlemlenmiştir. Çörek otunun en çok bilinen faydaları ise şöyledir; özellikle öğrencilere büyükleri önemli bir sınava girecekleri zaman çörek otu yedirmektedir. Bunun sebebi ise, çörek otunun zihin açıcı özelliğinin bulunmasıdır. Bunun dışında çörek otu, antioksidan ajanları sayesinde antioksidan sistemini harekete geçirir ve iltihabı önler. Bağışıklık düzenleyici bir göreve sahip olan çörek otu özellikle de nezle ve grip olduğunuzda tüketmeniz gereken besinlerdendir.

Vücudun savunma sisteminin sağlamlaşmasını sağlayan çörek otu ile hastalıklara karşı daha dirençli olabilirsiniz. Ayrıca çeşitli kanser ve mikroorganizmalara karşı anti kanser ve anti mikrobiyel özellik taşımaktadır. Ayrıca çörek otu, toksit ajanlara maruz kalmış olan kolon dokusunda DNA hasarını azaltır. Yani bu demek oluyor ki, çörek otu sağlıklı hücrelerin kanser hücrelerine dönüşmesini engeller. Çörek otu şeker hastalığının tedavisinde de oldukça büyük bir öneme sahiptir. Glikoz tarafından indüklinen insülin salgısını arttırır ve glikoz emilimini azaltma görevini taşır. Ayrıca çörek otu, hepatik dokunun zararlı etkilere karşı korunmasını ve düzenlenmesini de sağlamaktadır. Çörek otunun en büyük faydası, kanserin gelişmesini durdurma ve kanseri geriletme olarak söylenebilir. Bağışıklık sistemini güçlendirir ve bir kalkan görevi görür.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu