Diş sağlığı

diş eti hastalıkları nasıl oluşur

Dişler etkili bir gülümseme ve estetik duran ağız için oldukça önemlidir. Bir bayan olarak sıcak ve içten bir gülümseme istiyorsak dişlerimize önem vermeliyiz. Gülümsediğimizde gözüken diş çürükleri, sarılıklar, yayılacak ağız kokusu bizi kötü göstereceği gibi çevremizdekileri de rahatsız eder. Diş etleri de ağız kokusunun oluşmaması ve dişlerin parlak, beyaz ve güzel durması için önem arz eder.
Diş eti hastalıkları, plak oluşması ve birikmesi ile oluşur. Fırçalanmadığı ve giderilmediği takdirde, bu plaklar tartar oluşmasına neden olur. Diş taşları diş ipi veya fırçalama ile uzaklaştırılmaz. Diş etleri kırmızımsı olur ve fırçalandığında kanayabilir. Bunu iyi takip etmek gerekir. Gün içinde tüketilen yiyecekler ağızda uzun süre durduğu zaman asit oluşturur. Bu asit diş etlerine zarar verir ve diş eti hastalılarına yol açar.
Dişler arasında kalan artıklar temizlenmediği zaman, bakteriler oluşur. Bu bakteriler asit üretimini hızlandırdığı için diş etlerindeki hastalı olasılığı da artar.

Özellikle de tüketilen şekerli gıdalar dişleri çabuk çürütür, diş etlerinde plak tartar ve diş taşı oluşmasına neden olur.
Diş eti hastalılarının belirtisi
İlk ve en önemli belirti kanamadır. Sağlıklı diş eti kanamaz.
Diş eti hastalıları kendini genelde ağız kokusu ile gösterir.
Diş etleri arasında iltihap varsa
Ağızda sürekli kötü bir tat var ise gene diş eti hastalılarının önemli belirtisidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu