Diş sağlığı

diş macununun zararları nelerdir

Diş macununun çok ciddi zararları vardır. Özellikle düşlere ve diş etlerine çok büyük zararlar verir. Öldürücü etkisi vardır. Kullanılması çok sakıncalı bir üründür. Diş macunları içerisinden kimyasal maddeler nedeniyle birçok zararı vardır. Küçük çocukların kesinlikle kullanmamaları gerekiyor. Kansere ve zekâ geriliği gibi ciddi hastalıklar ve hasarlar bırakabiliyor. Özellikle 5-6 yaş dan küçük olan çocukların kesinlikle diş macunu kullanmaması gerekiyor. Diş macunları doğal değildir. Birçok zararları maddeleri içinde barındırır. Vücuda ciddi zararlar vermektedir. Kalıcı hasarlar hiç tahmin etmediğimiz hastalıklar vücutta diş macunu yüzünden çıkabiliyor. Bağışıklık sisteminin çökeltilmesine neden olmaktadır. Dişlerin çıkmasını geciktirmeye neden olabiliyor. Misvak kullanılması en sağlıklıdır ve doğaldır. Misvak kullanılması doktorlar tarafından da öneriliyor. Dişlerin güçlenmesini ve temizlenmesini sağlıyor sağlıklı bir şekilde zarar vermeden. Doğal yiyecekler yenmelidir. Zararlı yiyecekler tüketilmemeli. Çocuklar diş macununu yutmaları halinde dişlerde yumuşamalara diş etlerine kalıcı ciddi hasarlar verebiliyor. Diş macununun içindeki kimyasallar nedeniyle diş etkenlerinin erimesine neden oluyor. Diş fırçalarken uzun süre fırçalama yanlıştır. Dişlere büyük zararlar vermektedir.

Fluoridli diş macunlarının zararları çok büyüktür. Kanser olma riski taşıyor. Sinir sistemi, damarlarda, dişlerde ağrı bunlara sebep oluyor.
Sodyum florür
Diş macununun içinde fare zehri vardır. Diş macununu çocuklar ve yetişkinler tarafından yutulduğu taktirde baş dönmesi, karın ağrısı, isale, mide bulantısı, kusmaya, neden olabiliyor.
Sodyum florür de bulunan birçok madde yüzünden son zamanlarda davranışlarda bozukluk, öğrenme ile güçlük çekme, bir çok sağlık problemleri ortaya çıkmaktadır.
Sodyum loril sülfat
Sodyum loril sülfat yutulmasa bile dudaktan ve diş etlerinden içeri girebiliyor. Grip, gözde, beyinde, karaciğer de ciddi hasarlar verebiliyor oralarda birikme riski çok fazladır.
Diş macununun ciddi zararlarını yukarıda ele aldık. Misvak ve karbonatla ağız ve diş temizliğinizi sağlıklı bir şekilde yapabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu