Cilt bakımı

doğal yöntemlerle yağlı ciltten kurtulma önerileri

doğal yöntemlerle yağlı ciltten kurtulma önerileri

Temel olarak kuru, yağlı ve karma olmak üç farklı cilt tipi vardır. Her cildin yapısı ve karşılaştığı sorunlar da farklıdır. Kişiden kişiye değişiklik gösteren cilt yapısı için, iyi analiz edilerek doğru yöntem ve ürünlerle cilt bakım yapılmalıdır.
Yağlı ciltler diğer ciltlere göre daha geç yaşlanır ve kırışır. Bu cilde sahip olanlar biraz da şanslı sayılır. Ancak bu cilde sahip olanların ciltlerini iyi temizlemeleri, kir ve fazla yağdan arındırmaları gerekir. Yağlı ciltlerde ergenlik dönemi gibi bazı dönemlerde yağ üretimi fazladır. Fazla üretilen yağ ciltte birikimlere sebep olur. Bu birikim gözeneklerin tıkanmasına, sivilce-akne ve siyah nokta oluşumuna, cildin parlak ve yağlı görünmesine sebep olur. Cilt yapısına uygun olan ürünlerle cildinizi her gün yıkayarak temizlemelisiniz. Ayrıca peeling ve maske ile haftada 1 veya 2 kez bakım uygulamalısınız. Peeling ve maske, gözeneklerdeki tıkanmaları açarak, etkili temizlik sağlamaya yardımcı olur. Evde kolayca uygulayabileceğiniz, bazı doğal tarifler:
Siyah nokta peelingi: 1 kase yoğurda, 1 limon sıkılarak elde edilen karışım göz çevresi dışında tüm yüze sürülür. 10–15 dakika bekledikten sonra bol suyla yıkanır.

Leke ve siyah nokta maskesi: 1 tatlı kaşığı yoğurt ve 1 çay kaşığı karbonatı bir kapta krema kıvamını alana kadar karıştırın. Bu karışımı göz ve dudak çevresi dışında tüm yüze sürün. 30 dakika bekledikten ve maske kuruduktan sonra soyarak maskeyi yüzünüzden çıkarın. Bu soyma işlemi ölü hücrelerin ciltten atılmasına ve siyah noktaların azalmasına yardımcı olur. Maskeyi soyduktan sonra cilt yapınıza uygun temizleyici ürün ve ılık suyla yüzünüzü yıkayıp, ardından soğuk suyla durulayın. Bu şoklama işlemi ise gözeneklerin sıkılaşmasına yardımcıdır.
Maske, peeling ve cilt temizleme işlemleri sonrasında yağlı ciltler için geliştirilen nemlendirici ürünlerle cildinizi nemlendirmeyi unutmayın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu