Makyaj

doğru makyaj temizleme teknikleri

Makyaj güzelliğe giden yolda önemli bir araç. Fakat bunu kullanırken asıl güzelliğimiz olan cildimizden fedakârlık yapmak istemeyiz değil mi? Cildimizi daha uzun yıllar sağlıklı dinç ve genç görmek istiyorsak temizliğine dikkat etmeliyiz. Bunu için yapmamız gereken en önemli şey de gün sonunda cildimizi makyajdan arındırarak temizlemek ve daha rahat nefes almasını sağlamak. Elbette ki bunu yaparken de dikkat etmemiz gereken ipuçları var. Gelin bunlara bir göz atalım

İlk adımımızı her kozmetik ürününde geçeri olan kuralı uygulayarak yapıyoruz. Cilt tipimize uygun ürünü seçmek! Makyaj temizleme suyu veya sütü gibi ürünlerle uğraşacağınız bu adım çokça deneme yanılma uygulaması içerir ve zaman alır fakat sonunda ulaşacağınız sonuç sizin için en iyisidir. Bu ürünleri cildinize sürmek için de pamuk kullanmak en iyisidir. Çünkü pamuk yumuşak yapısıyla hem cildinize zarar vermez hem de maddeleri en iyi temizler.

Doğru ürünü bulmuşsanız büyük bir adımı bitirdiniz demektir fakat sırada bunun kadar önemli olan başka bir adım var. Bu ürünleri doğru kullanmak. Bunun için pamuğu ( tercihinize bağlı olarak temizleme mendili, pamuklu çubuk gibi yardımcıları) temizleyeceğimiz bölgeye hafif bastırarak ve dairesel yollar izleyerek kullanıyoruz. Hafif kullanmak makyaj kalıntısı bırakacağı gibi fazla bastırmak da cildimize zarar verebilir.

Makyaj temizleme işlemi esnasında yüzümüzün üst kısmından başlayarak altlara gideceğiz. Öncelikle alnımızı makyajdan arındırmaya başlıyoruz. Burun üstü yani alın ortasından yavaş yavaş yan tarafları temizliyoruz. Bu bölgenin temizliğinden emin olduktan sonra göz bölgesine geçiyoruz. Göz bölgesi makyajını çıkarmak da yapmak gibi zordur. Bu hassas bölgede vuruşlarımızı biraz daha hafifletmekte fayda var. Gözün iç kısmından dış kısmına doğru dipleri de es geçmeyerek temizliğimizi tamamlıyoruz. Özellikle eyeliner sürmüşseniz diplerde biraz özenli olmalısınız. Gözün dış kısmından aşağılara inmeye başlıyoruz ve yanaklarımızı temizliyoruz. Bu yüzey daha geniş olduğunu için hareket kabiliyeti daha yüksek. Bu yüzden bu bölgede yapabileceğimiz dairesel formda aşağı yukarı yapacağınız temizlik hareketleri cildinizin gözenekleri açmak konusunda büyük fayda sağlar. İki yanaktan çeneye doğru geldiğimiz de hemen temizliği bırakmayın Fondötenin akmış olma ihtimalini es geçip çoğu kadının düştüğü hataya düşmeyin ve boynunuzu da temizleyin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu