Cilt bakımı

dudak çatlakları nasıl geçer

Dudak çatlaması hem kadınların hem de erkeklerin özellikleri soğuk havalarda karşılaştığı bir sorundur. Ancak dudaklarımız sadece soğuk havanın etkisiyle çatlamaz. Dudak çatlaması hava, mekân, şehir gibi değişiklikler karşısında vücudumuzun gösterdiği tepkilerden biridir. B8 vitamini eksikliğinin görülmesi durumunda da dudaklarımız çatlar.

Peki, dudak çatlamasını önlemenin ve tedavi etmenin yöntemleri nelerdir?
Öncelikle vücudumuz vitamin, mineral ve doğru besin ihtiyacının karşılanmaması durumunda bize sinyaller göndermeye başlar. B8 vitamini eksikliğinin sinyallerinden biri de dudak çatlamasıdır. B8 vitaminin bulunduğu fındık, soya fasulyesi, ceviz, yumurta sarısı, badem gibi besinlerin tüketilmesi dudak çatlaklarının önlenmesinde etkili olacaktır. Aynı zamanda bu besinlerle hazırlayacağınız maske ve kürleri dudaklarınıza uygulayarak hem daha yumuşak, pamuksu dudaklara sahip olabilir hem de çatlaklara engel olabilirsiniz.

Çatlamış dudaklara kozmetik ruj sürerek nemlendirmek doğru bilinen bir yanlıştır; çünkü kozmetik rujlarda bulunan kimyasallar çatlamış dudaklara hem zarar verir hem de kötü bir görüntüye neden olur. Bunun yerine kendiniz yapamıyorsanız eczanelerde satılan dudak kremlerini tercih etmek daha doğru olacaktır.

EVDE DUDAK KREMİ HAZIRLAMAK ÇOK KOLAY, PRATİK VE DAHA HESAPLI!

Evde bulunan veya kolaylıkla bulabileceğiniz doğal malzemelerle kendi kreminizi, dudak bakım ürününüzü yapmanız sadece birkaç dakikanızı alarak uzun süre koruma sağlayacaktır. Özellikle aktarlarda bulabileceğiniz organik vazelinler dudakların güçlü koruyucularındandır. Soğuk havalarda dudaklarınızı hem yumuşak tutar hem de korur.

Hindistan Cevizli Dudak Kremi

Ceviz ve Hindistan cevizini iyice toz haline getirin. Temiz bir kaba bir veya iki tatlı kaşığı bal koyun ve toz haline getirdiğiniz cevizleri balla karıştırın. Bir yumurta sarısının yarısı kadarını da ilave edin. Dudaklarınıza sürüp birkaç saat bekletin. Az miktarda uygulanarak krem dudak tarafından emildikçe yenilenmesi tavsiye edilir. Ayrıca dudak kreminizi günlük, taze yapmanız buzdolabında veya serin bir yerde saklamanızdan daha sağlıklıdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu