Güzellik

dudak kuruması nedir nasıl geçer

Dudak kuruması kış aylarında hemen hemen herkesin başına gelebilecek bir şeydir ve soğuktan ziyade çeşitli nedenleri vardır. Kuruyan ve akabinde çatlayan dudaklara önlem alınmazsa kanama bile başlayabilir ve buda canınızın 2 kat yanmasına neden olur.
En başta soğuk ve kuru ayaz ile kış aylarının sebep olduğu dudak kuruması sizin dudaklarınızı sık sık yalamanız ile daha da berbat hale gelir. Vücudunuzun aşırı su kaybetmesi ve uzun süre bir şey yemeden içmeden durmak ta dudaklarınızın kurumasına yol açacaktır.

Bunun yanı sıra B12 vitamini eksikliği çekenlerde ve diş sağlığına dikkat etmeyen insanlarda çok sık dudak kuruması gözlenir.

Tek sorun soğuk ta değildir. Aşırı sıcak ve güneşe uzun süre maruz kalmak da dudak kurumasına yol açan etkenlerdir.
Kuruyan ve çatlayan dudakları tedavi edebilmek için evinizdeki birkaç malzemeden faydalanabilirsiniz. Bunların başında salatalık , bal , vazelin , gliserin , gül yaprakları gibi her evde olabilecek şeyler vardır.
Dudaklarınıza yatmadan önce uygulayacağınız hafif bir maske ertesi gün yumuşacık uyanmanızı sağlayabilir. Gül yapraklarını bir kase içerisinde ezip üzerine birkaç damla gliserin veya süt damlatarak oluşan koyu karışımı dudaklarına sürüp yatın. Veya gün içerisinde dudaklarınıza bal sürün ve yarım saat kadar sonra birde üzerine vazelin sürün. Bir müddet daha bekledikten sonra ılık su ile yıkayın. Eğer dudaklarınız çok kötü durumda ise bunu bir hafta boyunca günde 2 – 3 kez uygulayın. Normal bir kuruluğa sahipseniz gün aşırı veya her gün bir kez yeterli olacaktır.
Bazı rujlar uzun süre kalıcı olabilir fakat buda dudaklarınızın kurumasına yol açabilir. Seçtiğiniz ruja dikkat edin . Ayrıca diş macunlarının yan etkilerinde dudak kurumasına yol açabileceği söylenen maddeler vardır. Diş macununuzu iyi araştırıp kullanmanızda yarar var.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu