Diyet

dukan diyeti nasıl yapılır

Dukan diyeti , Doktor Pierre Dukan tarafından hazırlanmış ve bir çok hanımı ideal kilosuna kavuşturmayı başarmış bir diyettir. Kitabı ile birlikte söylenen her şey uygulanarak yapıldığında çok başarılı olunabilen fakat kulaktan solma ve eksik şekillerde asla yapılmaması gereken bir diyettir. Kafanıza göre yapıldığında önemli sağlık sorunları ortaya çıkabilir. Kitapta yazan ve sınırlı sınırsız olarak ayırt edilen yiyeceklerin özenle seçilip uygulanması gerekmektedir. Ayrıca günde en az 1,5 litre su şart koşulmuş bir diyettir. Protein ağırlıklı bir diyet olduğu için , proteinlerin vücudunuzda bıraktığı kalıntıların temizlenmesi açısından bu çok önemlidir.

Et ,balık , tavuk , hindi , yumurta , yağsız yoğurt , yağsız peynir , yağsız kıyma gibi protein gruplarının sınırsız olduğu diyette alınan tek karbonhidrat yulaf kepeğidir. Yulaf kepeği ile ekmekler , pastalar , börekler , tatlılar ( tatlandırıcı ile ) , krepler yapılabileceği gibi yoğurda karıştırılarak da tüketilebilir ama mutlaka günde 2 – 3 kaşık tüketilmesi gerekir. Diyet 3 aşamadan oluşur . Atak evresi , seyir evresi ve güçlendirme evresi. Atakta vücudunuza sadece yukarıda saydığımız protein grubu yiyecekler ve günde 1,5 kaşık yulaf kepeği girmelidir. Atak süresi dukan testi ile yapılmakta ve kişinin kilosu , boyu , yaşı , geçirdiği gebelikler , ailede kiloya meyilli olma durumu , kemik kalınlığı ve daha önceki kilo durumları hesaba katılarak oluşturulmaktadır. Genellikle 3 -6 gün arasında değişmektedir. Bu sürenin sonunda asıl kilonun verileceği seyir evresine geçilir ve seyir aşamasında hayatınıza patates ve bezelye hariç diğer sebzeler de dahil olurlar. Bir gün sebzeli öğünler diğer gün yine sadece saf proteinler tüketilir. İstenilen kiloya düşüldüğünde güçlendirme evresi denilen son aşamaya geçilir. Bu aşama verilen kiloların koruma aşamasıdır. Verilen her kilo başına 10 gün diyet olarak hesaplanır ve giden kiloların bir daha geri dönmemesi sağlanır. Güçlendirmede hayatınıza 2 gün kaçamak menüleri girer ve bazı meyvelerde dahil edilir. Muz , üzüm ve kiraz bu meyvelere dahil değildir.
Dukan diyeti 3 – 5 kilo vermesi gerekenlerin değil 20 -30 hatta 40 – 50 kilo vermesi gerekenlerin daha başarılı sonuçlar elde ettiği bir diyettir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu