Cilt bakımı

el çatlakları için ne yapılmalı

Özellikle kış aylarında ve temizlik çok yapan bayanların sık karşılaştığı sorundur. Eller nemini yitirip kuru kaldığında çatlamaya başlar ve çoğu zaman kaşıntı, kızarıklık ve sonucunda acı çektiren bir kâbus olur. Sonuç olarak ellerimiz en ihtiyacımız olan vücudumuzun demirbaşı’dır.

El çatlakları için en önemli ürün, kesinlikle yağlı ve yoğun nemlendiricili krem’dir. Kuruluğun gitmesi, çatlakların zamanla azalmasına neden olacaktır. Vazelin ise kuruluk ve çatlak için bir numaralı ilaç niteliğinde bir üründür. Eğer kuruluk ve çatlaklarla baş edemiyorsanız iyi bir vazelin edinmelisiniz.

Uzmanların uyarılarına da kulak tıkamamak gerekir. Bir defadan bir şey olmaz demeyin, bulaşık yıkarken, temizlik yaparken mutlaka eldiven kullanın. Asla hiçbir kimyasal madde barındıran ürüne, çıplak ellerle dokunmayın. Eldivenlerin içinin pamuklu olmasına dikkat edin. Elleriniz ve vücudunuz için normal sabunlar kullanmayın. Bu tarz sabunların, zeytinyağlı, süt içeren sabunlar olmasına dikkat edin.
Ellerinizi yıkarken suyun sıcaklığına dikkat edin. Mutlaka her su ile temastan sonra krem ya da vazelinle ellerinizi ovun.

Ellerinizdeki çatlaklar için, hafif sıcak suya, okaliptus yağı, zeytinyağı ve bir kaç damla elma sirkesini karıştırın, içerisinde 15-20 dakika bekletin. Çıkardıktan sonra yıkamadan ve kurulamadan vazelinle masaj yapın. Biraz canınız yanabilir ancak zamanla çatlaklardan kurtulacaksınız. Elleriniz kaşıntıdan dolayı tahriş olmuşsa nane ve zeytinyağı ile ovarak ‘da çözüm sağlayabilirsiniz. Nane kaşıntıyı alıp ferahlatacak, zeytin yağıda yumuşatacaktır.
El çatlaklarınız için bir maske önerimiz olacak, düzenli kullanımda, mümkünse her gün bu maskeyi uygulayın.

1 tane havuç, birkaç parça ceviz, bir tane avokado(çekirdeği çıkarılmış)birkaç parça yeşil nane (yaprağı),yarım çay bardağı zeytinyağı, bir çay bardağı yağlı süt, bir kaşık bal.
—Havuç, ceviz, avakado ve nane’yi blenderdan krem kıvamına gelene kadar geçirin sonra bir kaba alıp iyice dövün, bal, süt ve zeytinyağını ekleyip mikserden geçirin, bir kavanoza koyup ağzını kapatın ve bir gece buzdolabında bekletin. Her gece ellerinize sürün, tülbentle sarın ve öyle uyuyun. Sabah ılık su ile yıkayıp vazelin sürün. Ancak bu malzemelerden birine alerjiniz varsa kullanmayın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu