Makyaj

en sık yapılan makyaj hataları

Makyaj niçin yapılır? Elbette güzel görünmek, ciltteki kusurları kapatmak ve daha birçok neden için. Peki makyaj yapınca herkes bu hedeflerine ulaşabiliyor mu? Ne yazık ki bilinçsiz makyajla kadınlar kendilerini çeşitli şekillere sokabiliyor. Bu yazımızda en sık yapılan makyaj hatalarına yer vereceğiz.
Öncelikle fondöten kullanımından bahsetmek gerekirse, yanlış fondöten ile makyaj en başından kötü bir görüntü oluşturmaktadır. Genellikle makyaj yapımında ilk kullanılan ürün fondötendir ve teninizin rengine uymayan bir fondöten kullanırsanız diğer yaptığınız işlemler; göz makyajı olsun, kullandığınız rujlar olsun, bunlar ne kadar iyi olursa olsun kendini belli etmez. Sonuçta yine istediğiniz görüntüye ulaşamamış olursunuz. Kendi ten renginize en uygun rengi belirlemeli veya bu konuda uzman birisinden yardım almalısınız.

Genellikle yapılan hata koyu tene sahip olan kadınların açık ten rengini severek açık renk fondöten kullanmalarıdır. Bunun tam tersi açık ten rengine sahip kadınların da çok koyu renk fondöten kullanmalarıdır. Bununla beraber uyumsuz, sağlıksız ve maske gibi bir görüntü elde etmiş olursunuz. Ayrıca tenin bir kaç ton açığı gözaltı aydınlatıcıları makyajı abartılı ve kötü gösteren etkenlerdendir. Kaşlarınızı boyuyorsanız yine kendi renginde veya yarım ton koyu renkte boyamanızda fayda var. Kumral olup kaşlarını siyaha boyayan kadınlar görmekteyiz. Bu da makyajda sık yapılan hatalardan olmaya devam ediyor. Aşırı allık kullanmak ve allığı yanakların tümüne uygulamak sık yapılan hatalardan biridir. Allık sürülürken küçük fırçalar kullanılmalı ve yalnızca elmacık kemiği bölümüne uygulanmalıdır.
Göz makyajında yapılan hatalara değinecek olursak en sık yapılan hatalardan biri göz şekline uygun olmayan koyuluklarda eyeliner kullanmak. Gözlerinizi daha büyük göstermek uğruna çok kalın veya çok uzun çekilen eyeliner gözleri büyük göstermekten çok gözlerinizin kaybolmasına yol açar. Bu yüzden eyeliner kullanımına da oldukça dikkat etmek gerekiyor. Ruj kullanırken de teninizle uyumuna dikkat etmelisiniz. Ayrıca dudak köşelerinizde ve dudakların iç kısmına uygulanmayan ruj kötü bir görünüme yol açıyor. Bu özellikle koyu renk rujlarda çok fazla belli olmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu