Cilt bakımı

evde yüz bakımı nasıl yapılır

Zamanla yüzünüzde çeşitli nedenlerden dolayı yıpranmalar , çökmeler , kırışıklıklar , gözeneklerde genişlemeler , siyah noktalar ve kurumalar meydana gelerek , solgun ve bakımsız görünmenize yol açaralar. Daha da kötüsü şimdilik solgun ve bakımsız görünmenize yol açan bu sebepler cildinizin erken yaşlanmasına ve elastik dokusunu kaybedip sarkma yada derin kırışıklıklara dönüşür. Cildinizin erkenden yaşlanmasını istemiyorsanız ona iyi bakmalısınız. Üstelik yüz bakımınız için servet yatırmanız daha genç görünmeniz ya da daha genç kalmanız anlamına gelmez. Evde yapılabilecek yüz bakım teknikleri ile çok daha başarılı sonuçlar elde edebilirsiniz. Yeter ki düzenli ve dikkatlice uygulayın.
Evde yüz bakımınızın en basit yöntemlerinden birisi ; yoğurt ile kendinize yapacağınız maskedir. Hem her evde bulunur hemde çok pratik bir şekilde cildinizin pürüzsüz görünmesini sağlarsınız. Yüzünüze ince bir tabaka halinde yoğurdu sürüp 15 dakika bekletmek ve sonra ılık su ile yıkamak kadar basit bir yöntemdir.
Ayrıca yüz kreminizin içine damlatacağınız bir kaşık nane suyu ile de daha gergin ve pürüzsüz bir yüze sahip olabilirsiniz.

Bir fincan kaynayan suyun içine 1 yemek kaşığı kuru nane atarak bir iki dakika kaynattıktan sonra bu sudan bir yemek kaşığı alıp nemlendiriciniz ile harmanlayın ve cildinize sürün. 10 dakika bekletip yıkamanız yeterlidir. Cildinizin nefes aldığını ve yenilendiğini hissedeceksiniz.
Siyah noktalar ve sivilceler ile mücadelenin en kolay yolu kil maskeleridir. Hem cildinizin fazla yağını alır hemde gözenekleri temizler. Dikkat edilmesi gereken husus kil maskesinden sonra cilt tipine uygun bir sabun veya jel kullanılması ve yüzeye çıkan kirlerin arındırılmasıdır.
Göz altlarınız ve göz çevreniz için evde uygulayacağınız patates rendesi veya muz ve süt karışımı göz çevrenize çok iyi gelecektir. Haftada 2 – 3 kez göz bakımı yapılmalıdır.
Daha gergin yüz hatlarına sahip olmak için 1 kase yoğurdun içine 1 yemek kaşığı buğday yağı ve 2 yemek kaşığı bal karıştırarak hazırlayacağınız maske yeterli olacaktır. Tüm yüzünüze bu karışımdan masaj yaparak sürüp 10 dakika beklettikten sonra nemli bir yardımı ile silip ılık su ile yıkamanız yeterli olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu