Makyaj

gelin makyajının püf noktaları nelerdir

Her genç kızın geleceğe dair planlarında ve hayallerinde en büyük yeri kaplar gelin olmak. Bebekliğinde oynadığı oyuncak bebeklerinde şefkatin nedeni annelik duygusundan olduğu söylenir. Oynatılan evcilikler de aslında bineği seneler sonra yapılacak evliliğin ön provası gibidir. Karı koca olunur, yemekler yapılır, çocuklar büyütülür. Seneler geçtikçe de evlilik hayali daha gerçekçi bir hayal olarak karşımıza çıkar.
Peki, senelerce hayal edilen bir evlilik nasıl olmalıdır? Düğün nerde olmalı? Kır düğünü mü, sade bir nikâh töreni mi? Gelinliğimiz nasıl olmalı? Kabarık uçuş uçuş mu yoksa sade dantel işlemeli mi? Ayakkabılarımız, gelin çiçeğimiz, duvağımız, ojelerimiz,.. Bunlar kadar önemli bir nokta da gelin makağımızın nasıl olacağı. Mutluluğumuzu iyi yansıtmalı, abartılı olup çok dikkat çekmemeli. Kimine göre de çılgın bir makyaj olmalı, önceden denenmemiş, bana özel, benim için..

Gelin makyajında en önemli nokta, gelin olacak kişinin ne istediğine emin olmasıdır. Beyaz gelinliğin vazgeçilmez rengi kırmızının bütünlüğünü seçmek isteyenler mutlaka kırımızı rujdan vazgeçmemeli. Eğer koyu bir ruj rengi tercih edildiyse gözde çok koyu olmayan bir far uygulaması doğru olacaktır. Göz kapağına açık bir renk far uygulaması ve çok koyu olmayan bir gölgelendirme göz pınarlarına gözaltına ve kaş altına açık ve parlayan bir aydınlatma uygulaması göz makyajını daha parıltılı ve farklı bir görünüme sokacaktır. Yüz şekline göre elmacık kemiklerine yâda altına uygulanacak allık yüzü daha renkli gösterir. Dudaklarda kırmızı ruj kullanılacağı için dudakların şeklinin güzel çizilmesi önemlidir. Kırmızı ruj dudakları dikkat çekici hale getirirken, yanlış uygulanırsa küçük bir yanlışı bile göz önüne serebilir. Kırmızı ruj süremeden önce dudak çerçevesi çizilmeli ve kırmışı ruj daha sonra sürülmelidir.
Sade bir makyaj isteyenler ruj rengi dudak rengine daha yakın tonlarda seçmelidir. Eğer dudakta açık ve dudak rengine yakın bir renk seçilirse göz makyajındaki gölgelendirmeler daha koyu olmalıdır. Koyu göz farı ve koyu gölgelendirmeler uygulanmalıdır. Eyeliner ya da göz kalemi koyu ve gözü ön plana çıkaracak şekilde olmalıdır. Allık ise ne çok koyu ne çok açık olmalı dudaklarla göz arasındaki uyumu geçişi yakalamalıdır. Düğününüzde hayal ettiğiniz görünümü yakalamanız çok uzak değil.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu