Cilt bakımı

göz altı şişkinlikleri nedir nasıl oluşur ve nasıl giderilir

Eğer genetik bir sorun değil ise göz altı şişlikleri bir çok farklı nedenden dolayı oluşabilir. Bunların arasında stres en başta olmak üzere, yorgunluk, az veya aşırı fazla uyumak, bilgisayarda fazla vakit geçirmek, yüz üstü yatma alışkanlığı, aşırı tuz tüketimi, çok az su tüketimi, kafeinin dozunu ayarlayamamak ve dolaşım problemleri gelebilir. Göz altınız torba gibi görüntüler oluşturmaya başlamışsa bu saydıklarımdan herhangi biri sebep olmuş olabilir. Göz altı şişlikleri çaresiz değildir. Eğer güzel bir dinlenme ile geçmiyor ise uygulanacak bir kaç tane pratik yöntem ile çaresine bakılabilir.
Bu yöntemler arasından bazıları;
Yüzünüzü buzlu su ile yıkamalı veya gözlerinize bir beze sardığınız buzları koyup birkaç dakika bekletmelisiniz.
Su tüketiminizi 2 – 3 litreye çıkarmalı akabinde tuz tüketiminizi minimuma indirmelisiniz.
Televizyon ve bilgisayar bağımlılığını bir süre bırakmalısınız. Uyku probleminiz varsa çözmeye çalışmalısınız. Günde en az 7 – 8 saat uyumalı ve dinlenmelisiniz.
Makyaj yapıyorsanız temizlemeden asla yatmamalı ve göz çevresi için zeytin yağı ile parmak uçlarınızla masaj yapıp yatmalısınız.

Tüm bunlar yetmiyor ise patates rendesini ve biraz çayı birleştirip gözlerinizin etrafında bekletmelisiniz. Hala çare bulamadıysanız mutlaka bir doktora görünüp böbrek üstü bezlerinize baktırmalısınız.

Sağlık kontrolünde herhangi bir şey çıkmazsa ve göz altı torbaları hala geçmediyse her akşam düzenli olarak bir kaç kür uygulamalısınız.
Yarım fincan siyah çay ve yarım fincan papatya çayını karıştırarak bir pamuk yardımı ile gözlerinizde bekletip 15 – 20 dakika sonra alarak soğuk su ile yıkayın. Bu kürü düzenli olarak her akşam yapın. Ayrıca dilimlediğiniz yuvarlak salatalıkları da gözlerinizde bekletebilirsiniz.
Bunun dışında çok etkili olduğu bilinen bir metot daha vardır. 2 çay kaşığı zeytin yağı, 1 tatlı kaşığı yeşil çay ( sıvı ) , 2 çay kaşığı patates suyu ve 1 çay kaşığı buğday yağını karıştırıp bir pamuğa emdirerek göz torbalarının üzerine koyun 15 – 20 dakika beklettikten sonra alın ve yıkayın. Bu yöntemi göz altı torbaları geçene kadar uygulayın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu