Güzellik

göz altı şişliklerinin nedenleri

Çeşitli sebepler ile ortaya çıkabilen göz altı şişlikleri kişinin yaşlı görünmesini sağlayan bir oluşumdur ve göz altlarının torba torba olması ile kendini belli eder. Göz altı ödemleri de denilebilen bu şişlikler aşırı hassas olan göz altlarında sıvı birikimi ile kendini gösterir.
Karaciğerinizde oluşan ödemler veya böbreklerden ötürü oluşan bir hastalık söz konusu ise , göz altı torbaları oluşarak sinyaller verebilir. Sarkma ve çizgi çizgi olma ile baş gösteren göz altları sonunda ödemlere dönüşür. Müdahale etmenin bir anlamı olmayan böyle durumlarda doktorunuz ile muhakkak görüşmelisiniz.
Diğer bir göz altı şişliği sebebi ise düzensiz uyku ve yatış şeklidir. Bu tarz durumlarda sabah kalktığınızda şiş gözlerle karşılaşır ve daha yaşlı göründüğünüzü hissedersiniz. Sabah şişliklerine en iyi çözüm 7 – 8 saatlik düzenli ve kaliteli bir uykudur. Yatarken sırt üstü olmaya özen gösterirseniz şişlikleri bir nebze rahatlatırsınız fakat akşam sıvı ve özellikle alkol alımını kesmenizi öneririz. Sıvı tüketimi günde 2 litre civarında olmalı fakat akşama bırakılmamalıdır. Ayrıca fazla tuz tüketen bir insansanız tuz tüketiminizi de yarıya indirmelisiniz. Akşam yemeklerinde hiç kullanmazsanız daha çok faydasını görürsünüz.

Gözün etrafındaki damarların ince ve fazla olmasından dolayıda oluşabilen göz altı şişlikleri , bu damarların güçlendirilmesi ile geçirebilir. At kestanesi ekstresi veya üzüm çekirdeği ekstresi kullanmak faydalı olacaktır.
Buzlu su ile kompres yapmak göz altı şişliklerini rahatlatacaktır . Bir beze sardığınız 2 buz kütlesini 5 dakika kadar göz altlarında bekletmek işinize yarayabilir.
Göz altı şişliklerini geçiren bir başka yöntemde patates püresi üzerine yeşil çay damlatarak buzlukta hazır bekletmektir. Buzluktan alıp gözlerinizde bir iki dakika bekleteceğiniz bu karışım oldukça fayda sağlar.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu