Sağlık

göz kuruluğunun nedenleri

Teknolojisinin gelişmesi ile birlikte göz kuruluğu şikâyetleri de artış göstermektedir. Gözümüzü kırpmadan uzun süre baktığımız bilgisayar ekranı, lcd ekran, tablet, bilgisayar ve telefonlar göz kuruluğuna yol açmaktadır. Göz kuruluğu; gözlerin yeteri kadar gözyaşı üretememesinden meydana gelebilmektedir. Göz kuruluğunun bir başka nedeni ise gözyaşlarının çok çabuk buharlaşması ve gözyaşlarının yeterince yoğun olmamasından kaynaklanmaktadır. Gözyaşları gözlerimizi koruyan bir kalkan görevi görür. Bu sayede gözde kuruluk hissini ve bulanık görmeyi engeller.
Gözlerinizin kuruduğunu hissediyorsanız, gözlerinizde batma ve yanma varsa göz yorgunluğu ve net görememe gibi sorunlar meydana gelebilir. Uzun süre kitap okumak, bir ekrana bakmak ve havanın kuru olduğu ortamlarda durmanızı göz kuruluğu zorlaştıracaktır. Bu gibi durumlarda fazla bilgisayar ve benzeri ortamlara bakmamaya dikkat etmelisiniz. Sürekli göz kuruluğu gözde iltihaplanmalara yol açabilir ya da korneanın çizilmesi gibi daha ciddi sorunlara neden olabilir. Yaşlandıkça göz kuruluğunun artması normaldir. Yaş ilerledikçe vücut kendi gözyaşı üretimini azaltır.

Hormonal değişiklikler de göz kuruluğuna neden olabilir. Özellikle de menopoz sonrası bayanlarda göz kuruluğunun arttığı görülmektedir. Hamile bayanlarda da göz kuruluğu çok görülmektedir. Gözü az kırpmak da göz kuruluğuna neden olan etkenler arasında yer almaktadır. Uzun süre bir ekrana bakmanızı gerektiren bir işiniz var ise günde 10-15 dakika da olsa gözlerinizi kapatıp dinlendirmelisiniz. Kontakt lens kullanımı da göz kuruluğuna neden olur. Bunun dışında bazı ilaçlar, bağışıklık sistemi bozuklukları, çevresel faktörler, göz kapağının fonksiyon bozukluğu ve geçirilen ameliyatlar da göz kuruluğuna neden olabilir. Göz kuruluğu sorununu çok fazla yaşıyorsanız eczanelerden alacağınız gözyaşını gözlerinize damlatarak gözlerinizin rahatlamasını ve eski sağlığına kavuşmasını sağlayabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu