Cilt bakımı

gözaltı kırışıkları nedir nasıl oluşur ve nasıl giderilir

Göz altlarınızda veya göz çevrenizde zamanla belirginleşen küçük ve ince ince çizgiler yüzünüzün güzelliğine gölge düşürürler. Yaş ilerledikçe cildin elastiki yapısını kaybetmesi sonucu oluşmasının yanı sıra gülmekten ada ağlamaktan dolayı kasılan yüz kaslarının deride iz bırakmasıyla da meydana gelebilirler. Güneşin zararlı ışınlarının da bu oluşumda büyük payı vardır.

Göz çevrenize ihtiyacı olan nemi ve bakımı sağlamazsanız bu sebepten dolayı da kırışıp çirkin bir görüntü yaratabilirler.

Göz altı kırışıklıklarının bir nebze de olsa rahatlatılması, kırışık bölgenin sıkılaştırılması için birçok doğal ve tıbbi yöntem geliştirilmiştir. Bu doğal yöntemlerden bahsetmeden önce belirtmek isterim ki göz altı kırışıklıklarınız çok fazla ise bitkisel yöntemler sadece ufak düzeltmeler sağlayacaktır. İhtiyacınız olan şey tıbbi bir destektir. Botoks veya etkili bir krem sizin için uygun olabilir.
Yalnız göz altı kırışıklıklarınız daha ince ise veya yok denecek kadar az ise göz çevrenizi bu sorunlardan tamamen uzak tutmak ve korumak için mutlaka bir takım doğal yöntemlere başvurulmalıdır.

Göz altı kırışıklıklarını gidermek için uygulanabilecek basit doğal yöntemlerden birisi zeytin yağı ile masaj yapmaktır. Zeytin yağı bilinen bir çok faydasının yanı sıra göz çevrenizdeki ince kırışıklıkların rahatlayıp gevşemesine de fayda sağlıyor. Pamuğa damlattığınız bir damla zeytin yağı ile göz çevrenizdeki kırışıklıklara yapacağınız müdahalenin ardından parmak uçlarınız ile hafif hafif göz altlarına vurarak masaj yapmanız gerekir. Göz çevrenizdeki kan dolaşımını hızlandırıp bu bölgeyi canlandırmaya başlayacaktır.

Bir diğer seçenek ise göz çevreniz için hazırlayacağınız doğal bir maske. Çok basit bir şekilde hazırlanan ve dikkatlice uygulanması gereken bu maske 1 çay kaşığı süt kaymağı, 1 çay kaşığı arı sütü, 1 çay kaşığı gliserin yağından oluşuyor. Tüm bu malzemeleri karıştırarak hazırlayacağınız karışımı göz kırışıklıklarına belli bir yöntem ile uygulamalısınız. Yani gözünüzün en dışı tarafından, burnunuza doğru çekerek uygulamalı ve her seferinde aynı hareketi tekrarlamalısınız.

Tüm bu yöntemlerin yanı sıra cilt temizliğinize de önem göstermeli ve asla makyajınız ile yatmamalısınız. Aksi takdirde yaşlanma etkilerini hızlandırırsınız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu