Cilt bakımı

günlük kuru cilt temizliği nasıl yapılır

Oldukça hassas bir yapıya sahip olan kuru ciltlerin genel şikayetleri , mat bir görünüme sahip olmaları , yanakların ince bir deriye sahip olması , yağ salgısının cildi besleyecek düzeyde olmaması , nem oranı düşük olan cildin sürekli gergin olduğu için çatlayıp pul pul olmaya meyilli olması ve gözeneklerin çok küçük olmasıdır.
Kuru cilt tipleri iyi bakılmadıkları sürece erkenden kırışır ve deforme olur. Kuru ciltler temizlendikten sonra nemlendiriciler asla ihmal edilmemelidir. Kuru cilt tipine sahip insanların makyaj temizliğine de büyük önem vermesi gereklidir ve makyaj çıkarılmadan yatılmaması gerektiği gibi , makyaj sırasında kullanılacak ürünlerin cildi kurutmamasına özen gösterilmeli ayrıca pudra kullanımından kaçınılmalıdır.

Kuru ciltlerin günlük bakımı çok önemlidir. Bu bakımı uygulamadan önce mutlaka süt bazlı bir temizleyici yada tonik kullanılmalı ardından bakım işlemine geçilmelidir.
Kuru ciltleri temizlemek için evde yapacağınız çok kolay bir tonik tarifi verdikten sonra yine evde yapacağınız basit bir nemlendirme yönteminden bahsedeceğim. Tonik için ;
1 çorba kaşığı lavanta çiçeği (kuru olmalıdır ) , 5 damla lavanta yağı , 3 damla limon yağı ve bir fincan güvercin ayağı yağını alarak bir kenara dizin. Sırası ile ilk önce güvercin ayağı yağını lavanta çiçeği ile karıştırın. Karışımın içine limon yağı ile lavanta yağını da ekleyerek tekrar karıştırın. Cam ve ağzı kapalı bir kaseye alınarak 2 hafta beklemesi için serin bir yerde muhafaza edilir. 2 hafta sonunda hergün uygulamak koşulu ile cildinize sürün ve bir ay boyunca kullanın.
Nemlendirici yapımı ise daha kolay ve çok da etkilidir. Yarım bardak buğday ve yeterli miktarda zeytin yağı gerekir. Buğdayı havanda döverek bir kaba alın. İçine zeytin yağı da ilave edip karıştırdıktan sonra yüzünüze sürüp 10 dakika bekleyin. Daha sonra yıkayıp havlu peçete ile kurulayın. 2 günde bir kullanılması tavsiye edilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu