Cilt bakımı

güzel bir cilt için yapılması gerekenler

Herkes cildinin canlı, genç ve pürüzsüz görünmesini ister. Bunun için cilt bakım ürünleri kullanırız, bakımlar yaptırırız, çeşitli makyaj yöntemlerini öğrenir ve uygularız. Ancak güzel bir cilde sahip olmanın en temel sırrı doğru beslenme, düzenli ve doğal bakımdır.
Dengesiz ve yanlış beslenme vücudumuzda her şeye olduğu gibi cildimize de zarar verir. Özellikle A, C ve E vitaminlerinin bulunduğu besinleri tüketmek cildimizin daha canlı olmasını sağlayacaktır. A vitamini; tereyağı, yumurta ve sarı renkli meyvelerde bulunmaktadır. A vitamini kuruyan cilde nemlilik kazandırır. C vitamini; brokoli, kuşburnu, yeşil yapraklı sebzelerde, turunçgillerde gibi besinlerde bulunur ve dokular için kolajen üretimi sağlar. E vitamini ise kuruyemişlerde, balık ve balık yağında, tahıllarda bulunur. Antioksidan etkisi vardır. Ciltteki bozuklukların iyileşmesinde etkili bir vitamindir.
Bunların yanında düzenli olarak cildinize yapacağınız bakım da cildinizin canlılığını, sağlığını koruyacaktır. Bunun için kozmetik ürünleri yerine doğal hazırlayabileceğiniz maskeleri, kremleri, losyonları tercih etmeniz daha doğru olacaktır. Evde hazırlayabileceğiniz yapımı çok kolay birkaç tarif size yardımcı olacaktır.

Ananas ve sütü kullanarak yüzünüz bebeksi yumuşaklığa kavuşacaktır. Bunun için ananası püre haline getirin ve içine bir miktar süt ekletin ve iyice karıştırın. Lapa kıvamına gelen bu karışımı yüzünüze ve cildinize uygulayabilirsiniz. İlk uygulamayla cildinizdeki yumuşaklığı fark edeceksiniz.

Çilek, dut, ahududu, böğürtlen ise yüzünüzdeki kırışıklarla savaşan doğal koruyuculardır. Bu meyveleri hem yiyerek hem de bu meyvelerden hazırlayacağınız maskeleri uygulayarak kırışıklar için önlem alabilirsiniz. Bu meyvelerin suyunu cildinize uygulayarak veya sularının içine püre haline getirdiğiniz meyvelerin kendisinden ekleyerek maske elde edebilirsiniz. Yüzünüze düzenli olarak uygulayacağınız bu maske sizi kırışıklıklardan koruyacaktır.
Bunların yanında düzenli spor yapmak, vücudunuzu dinç ve hareketli tutmak, cildinize düzenli olarak masaj uygulayarak kan dolaşımını dengede tutmak da cildinizin canlı, sağlıklı kalmasını sağlayacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu