Diyet

hamilelik diyeti nasıl yapılır

Hamilelikte diyet çok dikkatli yapılması gereken bir uygulamadır. Bebeğin ve annenin yeterli ve dengeli besinleri alması ayrıca vitamin , mineral ve demir depolarının dolu olması , anne ve bebek için hayati önem taşır. Diyet listesi özellikle protein bakımından zengin gıdaları içermelidir. Bunlar ise et , balık , yumurta , süt ve süt ürünleridir . Aynı zamanda en önemli vitamin ve mineral kaynağı olan sebzeler ve meyveler gün içerisinde en az 2 farklı meyve tüketilerek vücuda alınmalıdır. Sebzeler sınırsız tüketilebilir fakat çiğ tüketmeye daha fazla özen gösterilmelidir. Tüm vitaminin emilimi açısından sebzeleri çiğ tüketmek gerekir.
Anne adaylarının bu şekilde beslenmeleri kilo problemi yaşamayacakları anlamına gelir fakat dengesiz ve aşırı karbonhidrat tüketimi çok tehlikeli sonuçlar ve kalıcı kilolar meydana getirebilir. Tam tahıllı karbonhidratlar kontrollü bir şekilde tüketilmelidir.

Bebeklerin anne karnında iken sağlıklı bir gelişim gösterebilmesi için anne adayının folik asit açısından zengin gıdalar tüketmesi gerekir. Folik asit açısından zengin gıdalar ise et ve et ürünleri , tam tahıllı ürünler , ceviz ve fındık gibi önemli yağlar içeren yemişler ve kuru baklagiller olarak sıralanabilir.
Dengeli ve düzenli bir beslenme programının yanı sıra günlük su tüketimine de çok fazla önem vermek zorunda olan anne adayları özellikle eklemlerde oluşan ödemleri engellemek şişlikleri en aza indirmek için , günde 2 – 2,5 litre su tüketimi şarttır.
Kalsiyum kaynakları olan süt ve süt ürünleri hamileliğin en başından beri kullanılmalıdır fakat hamileliğin özellikle son 3 ayında bu kullanım nerede ise 3 katına çıkarılmalıdır. Bu aşamada tüketeceğiniz fazla kalsiyum daha sonra bebeğinizi kucağınıza aldığınızda emzirirken size daha fazla süt olarak geri dönecektir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu