Sağlık

hazımsızlığa ne iyi gelir

Dönem dönem herkesin yaşadığı ve yaşamış olduğu problemlerin başında hazımsızlık gelir. Özellikle de yemeği fazla kaçırdığımızda ve ağır yiyecekler yediğimizde ortaya çıkan bu sorun sancılara ve ağrılara da neden olabilir. Büyük bir şişkinlik ve sıkıntı yaratan hazımsızlığı gidermek için bazı çay ve bitkileri tüketebilirsiniz. Hazımsızlığa iyi gelen çaylara örnek verecek olursak; rezene çayı, papatya çayı, nane çayı, zencefil ve yeşil çayı iyi gelecektir. Baharatlı gıdalar dozunda tüketildiğinde sindirime iyi geldiği söylenmektedir. Bunun dışında yoğurt ve sıcak içecekler hazımsızlığa iyi gelen besinlerdendir.

Hazımsızlığa neden olan pek çok besin vardır. Özellikle de fasulye, brokoli, lahana, karnabahar, karbonatlı içecekler, sakız ve şeker hazımsızlığı ortaya çıkaran başlıca besinlerdir. Bazı besin maddeleri karnınızda şişkinliğe neden olurken gaz sıkışması ve bağırsakta sancılara da neden olabilir. Bu durumu önlemek için gün içinde hafif beslenmeye dikkat etmelisiniz. Bunun dışında midenizde hazımsızlık olduğunu hissettiğiniz zaman, saat ilerledikçe sancılarınız da artabileceği için özellikle de hazımsızlık yapan yiyeceklerden uzak durmalısınız. Süt ve süt ürünleri, şeker, patates, tahıllı besinler, fasulye gibi besinleri asla tüketmemelisiniz.
Ani bir sancı girmesi anında ise sırt üstü yatarak sancınızın geçmesini beklemelisiniz. Bu durum sizde çok fazla görülüyorsa bu bir bağırsak hastalığına işaret ediyor olabilir. Sizdeki hazımsızlık geçici bir durum değil ve sürekli tekrarlanan bir hal almışsa bir doktora görünmenizde fayda vardır. Ayrıca hazımsızlık anlarında sade soda içmeniz rahatlamanızı sağlayacaktır. Yemekleri fazla kaçırmamaya ve her şeyden yeteri kadar yemeye dikkat etmelisiniz. Hava yutmak ve stres de hazımsızlığa neden olabilen etkenler arasındadır. Hazımsızlığı önlemek için şekersiz ve sıcak bitki ve meyve çaylarını bolca tüketebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu