Sağlık

ıhlamurun faydaları nelerdir

Güzel kokusu ile birçok sağlık problemine yararı ile bilinen ıhlamur bitkisi. Kokusunun güzelliğinden dolayı gölge ağacı olarak yetiştirilir. Ihlamur ağacının kabuğu yatıştırıcı ve safra söktürücü etkiye sahiptir. Kabuklardan merhem hazırlanıp merhem yaranın iyileşmesine yardımcı olur. Ihlamur birçok sağlık probleminin kurtarıcı görevini yapmaktadır. Ihlamur bitkisinin hangi hastalıkların tedavisinde yararlı olduğuna şöyle bir göz gezdirelim.
Karaciğer iltihabı, mafsal iltihabı, migren, balgam söktürücü, damar tıkanıklığına, hazmettirici olması, romatizma, damar sertliği, migren, nezle gibi başlıca sağlık sorunlarında iyileştirici etkisi vardır.
Günlük direncinizi arttırır. Öksürük, grip, ateş ve soğuk algınlığına çokça iyi gelir.
Kansızlığa ve kan dolaşımını düzenler. Kalp çarpıntılarına da iyi gelmektedir.
Terletici özelliği ve idrar söktürücü görevi de üstlenir, ıhlamur bitkisi.
Selülitleri giderir, göğsü yumuşatır. Adet gerginliğini önler. Rahatlatır.
Bağırsak kurdunu yok eder.

Kilo vermek isteyen bayanlar aç karnına ıhlamur tükettiklerinde faydasını göreceklerdir.
Saçlarınızı ıhlamurun suyu ile yıkadığınızda yumuşaklık verir ve beslenmesine yardımcı olur. Demlenip süzülmüş ıhlamur suyuna ılıyınca pamuk yardımıyla ıslatılıp göze 15 dakika kompres yaptığınızda gözlerinizi rahatlatır ve gözaltı morlukların giderilmesinde de yardımcı olur.
Cilt lekeleriniz için ılık ıhlamurlu su ile yüzünüzü yıkayabilirsiniz.

Ihlamurun hazırlanışı; iki-üç çay kaşığı kurutulmuş ıhlamuru bir bardak kaynamış suyun içine atın. Biraz daha kaynatın. 10 dakika bekletip demlendikten sonra süzüp içebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu