Diyet

karatay diyeti nasıl yapılır

Sık sık yemek yemenin yağların yakılmasına engel teşkil ettiğini savunan ve günde sadece 2 öğün yemek yiyerek zayıflatma özelliği olan Doktor Canan Karatay ‘ın ünlü diyetidir Karatay diyeti.
Karatay diyetinde yenilen 2 öğün yemeğin ilki kahvaltı ikincisi ise kahvaltıdan en az 4 – 5 saat sonra yenilen diğer öğünden oluşur.
Her iki menüde de oldukça zengin besinler yer almaktadır ve Karatay diyetinin mantığı bu öğünlerden tıka basa doyarak kalkmaktır. Her iki öğün arasında en az 4 – 5 saat olması ve ara öğün kavramının olmaması kulağa zor bir diyetmiş gibi gelse de Karatay diyetinde öğün sırasında dilediğiniz kadar yeme özgürlüğünüzün olması ve asla sınırlama olmaması hanımları bu diyeti yapmaya teşvik etmektedir.

Diyet uygulanırken bu öğünler arasında geçen sürede 5 saatten önce acıkıyorsanız diyeti yanlış yapıyorsunuz demektir. Zengin bir menüsü olan diyette yasaklı çok az gıda vardır ve doygunluk hissi çok fazladır.
Tüketilmesi kesinlikle yasak olan gıdalar , beyaz un ile yapılan her türlü yiyecek ve ekmekler , şeker , meyvelerin büyük bir bölümü, hazır gıdalar ve doymamış yağlardır. Bunların dışında özellikle tere yağı , zeytin yağı ve omega 3 – 6 – 9 gibi doğal yağlar kesinlikle tüketilmesi gerekenler arasındadır. Vücudunuzu motora benzeten ve yağ olmadan motor çalışmaz diyen Karatay diyeti iç yağlar konusunda da oldukça esnektir.
Bunun dışında tam tahıllı buğday ekmeği ile sınırlandırılmış olan Karatay diyetinde öğünleri ekmek yerine ceviz , badem gibi yemişler ile tüketmek daha sağlıklı ve doyurucudur. Sebzeleri çiğ tüketmeye , et , balık , köy tavuğu , köy yumurtası , kuru yemişler gibi gıdaları günlük olarak tüketmeye ve baklagilleri özellikle kış aylarında çok tüketmeye özen göstermeniz gereken Karatay diyetinde günde en az 1 ,5 litre su tüketimi de şarttır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu