Cilt bakımı

karma cilt bakım maskesi

Karma ciltler diğer cilt tiplerine göre biraz daha şanslıdır çünkü daha az sorunla karşı karşıya kalırlar. Fakat T bölgesi dediğimiz alın ve burun üzeri kısmı ya fazla kuru ya fazla yağlıdır. Bu da 2 tip ürün kullanmak anlamına gelir. Karma ciltler yağ dengesini sağladıktan sonra nem dengesini de sağlarlarsa hiç bir sorunla karşı karşıya kalmazlar. Özellikle temizleyici ve nem sorununu su bazlı ürünler kullanarak sağlarlarsa daha avantajlı olurlar.

Karma ciltler her şeyden önce meyvelerin gücünü kullanarak, cildin yağlı ve nemli bölümünü dengede tutabilirler. Örneğin elma suyu kullanılabilecek en önemli vitamin ve sağlık deposudur. Bunun yanı sıra karma ciltler, ciltlerindeki yağ dengesini korumak için maden suyu ve biraz limonu karıştırıp ciltlerine sürebilir bir miktar bekleyip yıkayarak basitçe cilde ihtiyacı olan nemi sağlayabilirler.

Karma ciltlerin yağlı bölgeleri için en mükemmel maske önerisi ise yarım limon suyunun içine damlatılmış birkaç damla zeytin yağı ve bir miktar kili karıştırarak uygularken, kuru bölgelere ise; yine kil , bir iki damla tatlı badem yağı ve biraz elma suyu karıştırılarak uygulanacak olan maske mükemmel sonuçlar vermektedir. Haftada 2 kez yapılması önerilen maskeyi 15 dakika sonunda ılık su ile yıkamak gereklidir.

Karma ciltler için tüm yüze uygulanabilecek çok basit maske tariflerinden bir diğeri ise birer çay kaşığı mısır unu, bal ve yoğurt karışımından oluşur. Bu karışımı tüm yüze sürüp yirmi dakika beklettikten sonra yıkamalısınız. Siyah noktalarınıza da çok iyi geleceğini göreceksiniz.

Haftada 2 kez uygulamanız gereken kremli bir maske tarifi ile nem ve yağ oranını birlikte dengelemeye yardımcı olabilirsiniz. 1 çay kaşığı kadar nemlendirici kreminizin içine 1 çay kaşığı kadar elma rendesi koyarak cildinize sürüp 15 – 20 dakika beklettikten sonra yıkamalısınız.

10 günde bir düzenli olarak uygulayacağınız bir başka maske tarifi ile mükemmel sonuçlar ve sıkı bir cilt elde edebilirsiniz. Bir tatlı kaşığı balın içerisine 1 tatlı kaşığı gül suyu ilave edip cildinizi bu maske ile canlandırmalısınız. 15 dakika bekletip yıkayın ve düzenli uygulamaya özen gösterin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu