Sağlık

kiraz sapı faydaları

Birçok faydası ile dertlerinizin şifası olan kiraz sapının faydalarını şu şekilde sıralayabilirim. Kiraz sapının içerisinde A, B1 ve C vitaminleri bulunmaktadır. Bu vitaminler vücutta mutlaka olması gereken vitaminler olduğu için çoğu sağlık problemlerinizi kiraz sapı çayını içerek de önleyebilirsiniz. Ayrıca sadece kiraz sapı değil, ağacın yaprağı ve kabuğu da çok faydalıdır. Kendinizde kiraz sapı çayı yapabilirsiniz. Kirazın saplarını güneşte kurutarak sonra çay haline getirebilirsiniz. Bir bardak kiraz sapı çayı şu şekilde yapılır. 1 yemek kaşığı kadar kurutulmuş kiraz sapını kaynamış suyun içine atın ve beş dakika boyunca dinlendikten sonra keyifle çayınızı içebilirsiniz.
Bu çayın faydaları; gün boyu susuzluğunu gidermeye yardımcı olur. Sakinleştirici, yatıştırıcı etkisi vardır. Böbrekler için çok yararlıdır. Birçok sağlık sorununu çözmeye yardımcıdır.

Böbrek taşının oluşmasını önler. İdrar söktürücüdür, idrar yolu enfeksiyonları hastalıklara iyi gelir. Vücuttaki zararlı kanı temizler. Kolesterolü yüksek olan kişilerin kolesterollerini düzenler. Kilo vermek isteyen bayanlara da müjde kiraz sapının zayıflatıcı etkisi de vardır. Fazla suyun vücuttan atılmasını sağlar. Kiraz sapı çayını zayıflamak için kullananlar yağların yakılmasında yardımcıdır. Çayınızı biraz daha tatlandırmak isterseniz içine limon dilimi de ekleyebilirsiniz. Dilerseniz aktarlardan hazır kiraz sapı çayı da alabilirsiniz. Hangi öğünlerde kullanılacak diye sorar gibi olduğunuzu hissediyorum. En yararlı zamanı şu şekildedir. Sabah kahvaltısı yaptıktan sonra ve akşam yemeğinizi yemeden önce 1 bardak içtiğinizde faydasını göreceksiniz. Fazla tüketmek iyi değildir. Çünkü vücudun susuz kalmasına neden olabilir. Şuna dikkat edilmesi gerekir. Sürekli ishal sorunları olan ya da düşük tansiyonu olanlar kiraz sapı kullanılması önerilmez aman hanımlar dikkat edin. Sağlıklı yaşam için doğanın mucizelerinden yararlanabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu