Cilt bakımı

kış aylarında dudak bakımı nasıl yapılır

Soğukların iyice kapıya dayandığı şu günlerde dudaklarınıza fazlaca önem vermezseniz kuruyup çatlaması ve kanaması gayet normaldir. Dudaklarınız yağ tabakalarından mahrum bölgeler olduğu için kendi nemini ve savun asını yapamazlar. Sizin düzenli olarak dudaklarınızı nemlendirmek ölü derilerden arındırmak için ekstra bakım uygulamanız gerekir.
Bu bakımı dudak nemlendiricisi içeren bir ruj ile de sağlayabileceğiniz gibi direk dudak nemlendiricisi kullanarak da sağlayabilirsiniz. Yemek yediğinizde geçer ise tekrar tekrar sürün ve dışarı çıkarken mutlaka uygulamaya özen gösterin.
Her evde bulunabilen şeker ve zeytin yağı ile peeling uygulamak gayet etkili bir yöntemdir. zeytin yağı dudaklarınızı nemlendirirken şeker ise ölü derileri temizlemeye yardımcı olacaktır. Bir çay kaşığı zeytin yağı ile bir tutam şekeri karıştırıp parmaklarınız ile dudaklarınıza masaj yapın.
Diğer bir peeling tarifi ise greyfurt suyu kullanılarak yapılır. 5 – 6 damla greyfurt suyu ile bir tatlı kaşığı balı karıştırın üzerine bir çay kaşığı kadar da toz şeker ekleyin ve karıştırdıktan sonra dudaklarınıza sürüp yarım saat bekletin ve yıkayın.

Çok etkili bir yöntem olan domates maskesi ise bir domatesin suyunu ezerek çıkarıp içine bir yemek kaşığı bal ilave ederek bir yemek kaşığı da yoğurt karıştırıp kullanılır. Karışımı 15 dakika dudaklarınızda beklettikten sonra ılık su ile yıkayın.
Aynı yöntemi bir domates yerine bir salatalık ile de uygulayabilirsiniz . Salatalığı ezip bal ile yoğurdu katın ve dudaklarınızda 15 dakika bekletin. Ilık su ile yıkayın.
Dudaklarınızdaki çizgiler yoğunlaşmış ise ; yumurta maskesi uygulayabilirsiniz. Bir yumurtanın sarısına 5 gram yulaf ekleyerek iyice karıştırın ve dudaklarınıza sürüp 15 dakika bekletin daha sonra ılık su ile yıkayın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu