Cilt bakımı

kuru cilt bakım maskesi

Kuru ciltler özel bir ilgi ve bakım isterler. Cildiniz kuru ise ve onu her gün düzenli olarak nemlendirmiyorsanız, bir müddet sonra tahriş olmuş pullanmış bir cilt, kırışıklıkların iki katına çıktığı bir görünüm ve yer yer çatlaklık ayrıca dökülmeler görmek sizi hiç şaşırtmamalı.

Kuru cildinize resmen bebek muamelesi yapmalısınız. Aksi takdirde yukarıda saydığım felaketlerden birini yaşayabilirsiniz.
Evde çok basit malzemeler ve yöntemlerle hazırlanan bakım kürleri ve maskeleri size kuru cildinizi nemlendirmek için çok güzel yardımcı olabilirler. Aşağıda vereceğim maske tariflerini mutlaka uygulamalı ve düzenli olarak tekrarlamaya dikkat etmelisiniz.

Maske – 1 –
Bir yumurta sarısı
Bir yemek kaşığı bal
Bir yemek kaşığı zeytin yağı
Tüm bu malzemeleri karıştırarak krem kıvamında bir maske elde edin. Daha sonra cildinize yedirerek dairesel hareketlerle uygulayın. 15 dakika beklettikten sonra mutlaka ılık su ile yıkayın. Bu bakım maskesini 3 günde bir kez mutlaka yapmalı ve kuru cildinizi dış etkilerden koruyup yağ ile nem dengesini korumalısınız.

Maske – 2 –
Bir orta boy elma
2 tatlı kaşığı bal
2 yemek kaşığı pişmemiş yulaf
1 yemek kaşığı yağlı yoğurt
Tüm malzemeler bir kasede karıştırılarak ezilir. Temiz cilde ve boyuna yedirilip 15 dakika beklettikten sonra ılık su ile durulanır. Sıkılaşma sağlayıp ölü deri temizleyen bu maske aynı zamanda sivilce oluşumunu engeller. Haftada bir kez uygulanmalıdır.

Maske – 3 –
Bir yumurtanın beyazı
Çeyrek kahve fincanı un
Bir yemek kaşığı bal
Bir çay kaşığı gliserin
Haftada bir kez kullanılabilen maskelerden olan gliserinli maske tüm malzemeler karıştırıldıktan sonra yüze uygulanır ve 15 dakika bekletilir. Karışım her uygulamada taze olarak hazırlanmalıdır.

Maske – 4 –

Bir orta boy muz
Bir tatlı kaşığı yağsız yoğurt
3 çay kaşığı bal
İlk önce muzu güzelce ezerek krem kıvamına getirin. Daha sonra diğer malzemeleri karıştırıp birbirine yedirin. Daha sorun yüz ve boyun bölgenize sürerek 15 – 20 dakika bekletin. Ilık su ile durulayın. Ardından nemlendiricinizi sürün. Ayda bir defa bile olsa mutlaka yapmalısınız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu