Cilt bakımı

kuru cilt için cilt bakım önerileri

Kuruluk yüzde gerginlik ve batma hissi oluşturur özellikle kış aylarında gerginliği daha fazla hissedersiniz. Rahatsızlığı bir yana makyaj yaptıktan sonra da pul pul olması doğallığınızın da önüne geçer. Hepsi bir yana eğer cilt kuruluğunu önlemezseniz egzama oluşumu kolaylaşır egzamalı cilt kaşınır ve dökülmeler meydana gelir ki bu hepsinden kötü. Cilt kuruluğu için neler yapabiliriz bir bakalım:
Kuru ciltler için ilk tavsiyem cildin günlük nemini artırmak yönünde gece ve gündüz kremleri kullanmanız yönünde.
Cildin kışın daha kuruma sebeplerinden biri kışın havanın neminin azalıp daha az terleyen cildin kurumasından kaynaklanır. Bu yüzden mümkün oldukça cildinizi soğuktan korumalısınız günlük duşa girme alışkanlığınız varsa bunu biraz seyrelmelisiniz çünkü bu sanılanın aksine yarardan çok zararınıza olur. Duş alırken de şampuanınızdan sabununuza kadar kullandığınız her kimyasala dikkat etmelisiniz. Kullandığınız ürünlerde gliserin, lanonin ve buna benzer yağ içerikleri bulunmalıdır. Ayrıca duştan sonra hafif ıslak cildinize uygulayacağınız nemlendiriciler de çok yararlı olacaktır.

Bunun yanında bir cilt bakım testi yaptırabilirsiniz cildiniz pH seviyesi 5,5 seviyesinde olursa cildinizin yağ ve nem dengesi istenilen düzeyde demektir değilse bu seviyeyi aşağı ya da yukarı çekmek için testi yaptırdığınız yerden öneri alabilirsiniz.
Bulunduğunuz ortamı nemlendirmek de cildinize yarar sağlayacaktır ısıtıcınızın üzerine ya da yanına bırakacağınız sular ortamı nemlendirdiği gibi cildinizi de nemlendirecektir.
Yediğinize içtiğinize de dikkat etmelisiniz. Bol su içmeli ve fındık, fıstık, ceviz, kuru üzüm, balık, havuç, ıspanak gibi gıdalar vücudunuzun ihtiyaç duyduğu mineralleri ve vitaminleri sağlayarak kurumayı önler.
Son olarak zeytinyağı, yumurta, avokado ve balla gibi ürünlerin kombinasyonları ile yapılan maskeler de cildinizin nem ihtiyacını karşılar.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu