Cilt bakımı

kuru ciltlerin günlük bakımı nasıl yapılır

Yağ bezleri işlevini tam olarak yerine getirmediğinde cildiniz kurur.Bunun nedenleri arasında kalıtımsal eğilim,geçici bir hormonal dengesizlik (hamilelik) veya beslenme bozukluğu sayılabilir.Ayrıca,yaş ilerledikçe de ciltte kuruluk başlar.
Aşırı sıcaklık farkları ve kuvvetli rüzgar cildin nemini alıp götürür.Özellikle, yağ bezleri buralarda daha az bulunduğu için eller,ayaklar,dirsekler ve genellikle çevreye açık olduğu için de yüz ve boyun çok hassastır.
Kuru cildin korunması için,günlük temizlikte,sabun yerine temizleyici bir losyon veya krem kullanın.Alkol derinin yağını aldığı için alkollü losyon veya kremler kullanmayın.Sabahları hafif,akşamları ise daha güçlü bir nemlendirici kullanın.Ayrıca ,yararlı bir bahçe otu olan kuş otu çayı kuru deriyi yumuşatır ve rahatlatır.
Mutfak dolabındaki ilaçları da unutmamak gerekir,pahalı cilt kremleri almaya çoğu zaman gerek yoktur.Dermatologların çoğu katı sebze yağlarının en iyi nemlendirici olduğunu düşünürler.Eczaneler’de bulunan ”cold krem” de genellikle íşinízi görür.

Yulaf ununun yumuşatıcı ve iyileştirici bir etkisi vardır.Cildi yumuşatmak íçin,içerisine ikí bardak işlenmiş yulaf unu koyduğunuz bir tülbenti ılık suya batırın ve 15 dakikayı geçmeyecek kadar suda tutun.Cildinizi kuruladıktan hemen sonra nemi hapsetmesi için ıslak tülbenti üstüne koyun.
Havadaki nemi emen bal,kuru cilt için yapışkan ama etkili bir maske sunar.
Günlük bakımda en önemli bitkisel ilaç,aloe vera jelidir, deriyi yumuşatır .Kuş otu da yumuşatıcıdır.Derideki kuruluğun neden olduğu kaşıntıyı geçirmek için soğuk kuş otu çayı ile kompres yapabilirsiniz.
Aromaterapi olarak da ;
Itır çiçeği yağı : Ilık küvet suyuna birkaç damla damlatın.
Sandal ağacı ve ısparta gülü yağı:Bir çorba kaşığı buğday özü yağına bunlardan ikişer damla ve bir ezan çiçeği kapsülünün íçiní ekleyin.Geceleri kuru cilde uygulayın.
Kan dolaşımı için hidroterapi :
El ve ayak derinizi beslemek için birer dakika dönüşümlü olarak sıcak ve soğuk suya batırın.Ayrıca,kuru ellerin tedavisi için kürek kemiklerinin ortasına ve ense köküne,yine dönüşümlü olarak sıcak ve soğuk kompres yapabilírsiniz.
Eger kuruluk artarsa bunların haricinde acı ,iltihap veya kaşıntı olursa lütfen doktorunuza başvurunuz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu