Makyaj

makyaj nasıl temizlenir

Makyaj birçok bayanın günlük yaşamda kullandığı bir kişisel bakımdır. Daha güzel görünmek, bakımlı olmak adına bu uygulamadı neredeyse her bayan yapmaktadır.
Makyajımızı yaptık, evet harika görünüyoruz ve gün boyu bu şekilde vakit geçirdik. Artık eve geldik ve yatmamız gerekiyor. Bu sırada makyajımızı temizlemek bir işkence haline gelebiliyor. Ancak mutlaka makyajımızı çıkarmamız gerekiyor. Çünkü fondöten, pudra gibi kozmetik ürünlerinden dolayı tüm gün hava alamayan cildimizin rahatlaması gerekiyor. Eğer makyajınızı temizlemeden yatarsanız cildinizde bulunan makyaj gözeneklerinize yerleşir, sivilce oluşumuna, cilt lekelerine, hatta kırışıklık oluşumuna neden olur.

Bunların dışında göz makyajınızı düşündüğümüzde kirpiklerinizde kalan rimel, kirpiklerinizin kırılmasına ve kopmasına neden olabilmektedir. Cildimize vereceği bu zararlara baktığımızda makyajımızı temizleyip uykuya dalmak en mantıklı olanı ve en sağlıklısıdır.
Peki makyajımızı nasıl ve neyle temizlemeliyiz? Dışarıdan rahatlıkla satın alabileceğiniz temizleme jelleri, temizleme sütleri, makyaj temizleme mendilleri vb. gibi birçok ürün bulunmaktadır. Makyaj temizleme petleri veya pamukla yukarıda sayılan ürünleri kullanarak makyajınızı hiç kalıntı bırakmadan cildinizden çıkarın. Bu işlemi yavaş hareketlerle yapmalısınız. Kırışıklıklara sebebiyet vermemek için özellikle göz çevrenizi temizlerken çok hassas davranmanız gerekiyor. Göz çevrenize özel bakım ürünleri tercih etmelisiniz. Makyajınızı çıkardıktan sonra yüzünüzü suyla da yıkayabilirsiniz. Daha doğal olduğu için gül suyunu tonik olarak rahatlıkla kullanabilirsiniz. Ayrıca kullanacağınız ürünlerin içeriklerini de kontrol edip almalısınız. Elinizden geldiğince ve imkânlarınız dâhilinde doğal ürünler kullanmanız cildiniz için en sağlıklısıdır.
Cildinizi temizledikten sonra ise cilt tipinize uygun nemlendiricilerle yüzünüzü nemlendirmelisiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu