Diyet

meyve diyeti nasıl yapılır

Meyve diyeti , uzmanların tepkilerini çekmesine rağmen kişiler tarafından hala rağbet gören bir diyettir. Yalnızca meyve yenerek yapılan diyetler özellikle diyabet hastalarına uygun değildir. Kan şekerini çok hızlı yükseltebilme özelliği olan meyvelerin içerdiği fazla şeker ise vücutta yağ olarak depolanır. Bu yüzden meyve diyeti yaparken göz önünde bulundurulması gereken en önemli şey meyvelerin proteinlerle desteklenmesi olmalıdır. Tek başına meyve tüketimi bir süre sonra kasların erimesine yol açar , fakat proteinler ile desteklendiğinde hem proteinlerin yakılması sırasında enerji lazım olur hemde yenilen proteinler kas dokusunun korunmasına yardımcı olur ve gereken enerji yağ dokusundan temin edilerek kilo verimi başlar.

Sınırsız meyve sözcüğü meyve diyeti demek değildir. Bu kelimelerin geçtiği meyve diyetleri uzun süre yapılması çok tehlikeli diyetlerdir. Meyve yemenin kesinlikle bir sınırı vardır. İçerdikleri vitaminlerin bile fazlası 36 saat içinde emilmez ise dışkı yolu ile vücuttan atılır. Bu vitaminlerin en iyi şekilde değerlendirilebilmesi için diğer besinlere ihtiyacınız vardır. Diyet listenize ek olarak gün içerisinde ara öğünlerde farklı farklı meyveler tüketmek hem tok tutacak hemde diyetinizi en mükemmel şekilde destekleyecektir. Meyve bir diyetin olmazsa olmazıdır fakat tek başına meyve diyeti eriyen kaslar ile sonuçlanıp sizi güçten düşürebilir.
Örnek olarak bir günlük ideal bir meyve diyeti menüsü verecek olursak ;
Kahvaltı ; 1 bardak ılık su , bir dilim kepek veya tam buğday ekmeği , bir adet taze sıkılmış portakal suyu , 1 domates , 1 salatalık , peynir ( yağsız ) , 2 yumurta
Öğlen ; 150 – 200 gram yağsız ızgara veya haşlanmış tavuk , bol yeşillikli zeytin yağlı salata ( zeytin yağı 1 yemek kaşığı )
Akşam ; tavuk veya balık ızgara , bol yeşil salata ..

Bu menüye ara öğünlerde dilediğiniz meyveyi ekleyebilirsiniz. Şeker probleminiz var ise üzüm , kiraz ve muz da limite dikkat ederek ekleyeceğiniz meyveler hem zayıflamanıza yardımcı olacak hemde vitaminleri doğru şekilde kullanmanıza yardım edecek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu