Cilt bakımı

pürüzsüz bir cilt için tavsiyeler

Cildin düzgün, pürüzsüz ve renkli olması sağlıklı yaşamaktan çok bakımla ilgilidir. Toz ve mikropların gözenekleri tıkaması gerekli ışık ve havanın alınmasına, ter ve diğer zararlı maddelerin dışarı atılmasına engel olur. Bunun için temizlik şarttır. Bu nedenle cildi her zaman yıkamak ve temiz olmasına dikkat etmek gerekir.
Cildin normal, yağlı veya kuru olması değişik bakım metotları gerektirir. Cildiniz ince, narin kolaylıkla zarar görebilen, hava değişikliklerinden dahi etkilenebiliyor ise kuru bir cilt yapısına sahip olduğunuzu söyleyebiliriz. Cildi kuru olanların ılık su ile banyo yapmaları, sularına gliserin ilave etmeleri ve yağlı sabunlarla yıkanmaları tavsiye edilmektedir. Yağ dengesini düzenleyici masajlar yapmalısınız. Bunu besleyici bir kremle daha çok yarar sağlayacak şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Kuru ciltler için hem nemlendirici, hem besleyici gece ve gündüz kremleri bulunmaktadır ve eğer cildiniz kuru bir yapıya sahip ise mutlaka bir gece kremi kullanmalı, cildinizin erken çökmesini önlemelisiniz.

Cildiniz kalın dokulu, sivilceli, esnekliği az bir yapıya mı sahip? O halde yağlı cilde sahipsiniz. Bu cilt türünde makyaj uzun süre dayanmaz. Ancak en dayanıklı cilt olduğundan, diğerlerine oranla daha geç yaşlanacak ve kırışacaktır. Yağlı cilde sahip olanlar sıcak suyu tercih etmeli, sularına bir miktar Borate de soude yahut bir tas ılık suya üç tutam çay atarak bununla vücut ve yüzlerini çalkalamaları iyi sonuçlar verir.
Cilt bakımına 15 yaşında başlanmalıdır. Ama, geç kalmışsanız, 25-30, hatta 40 yaşında da alınacak önlemler var. ’’Ben 50’ye merdiven dayadım’’ diyorsanız ve cildiniz kırışıklıklarla doluysa, sizi bile sevindirecek nice yöntemler uygulanıyor. Yeter ki siz isteyin ve uzmanlarınızı dinleyin. İster 15’inde olun ister 40’ında cilt bakımı her kadın için zorunludur. Ancak yaş gruplarına göre uyulması gereken cilt bakım kuralları değişir.
15 yaşında: Bu yaşta cilt bakımında söz etmek insana zamansız gelebilir. Ama erken başlamanın sayısız avantajı vardır. Ve eğer 15 yaşındaysanız sizin için gerekli iki ürün söz konusudur. Bir makyaj çıkartma sütü (makyaj yapılmasa dahi gereklidir bu) ve bir koruyucu krem.
25 yaşında: Henüz bir kırışıklık sorununuz yoktur. Cilde gerekli bakım gösterilirse tabii. Kullanılması zorunlu ürünler yine makyaj çıkartma sütü ve bir koruyucu kremdir.
30 yaşında: Bu yaşta cilt daha ince, daha nazik, daha kurudur. Daha zengin daha tonik bir krem kullanarak cildinizin bozulmasına fırsat vermeyin. Göz çevresi için özel kremler, 15 günde bir uygulayabileceğiniz hücre yenileyici ve besleyici özellik taşıyan maskeler büyük yardımcınız olacaktır.
40 yaşında: Cildinizi kesinlikle ihmal etmeyin. Çünkü bu yaşlarda ihmal edilen cilt daha hızlı yaşlanacaktır. Sizin için cilt bakım kuralları artık emirlere dönüşmüştür. Makyajın çıkarılması, kırışıklıkları önleyici krem, göz çevresi için ve birde boyun bölgesi için özel krem kullanmak artık sizin için günlük almanız gereken en önemli önlem olmalıdır. Cildinizi, hücreleri yenileyici bir kremle canlandırmanız zorunludur.
Eğer yüzünüzde kırışıklılar iyiden iyiye belirdiyse bu durum canınızı sıkıyor değil mi? Ama üzülmeyin yinede bazı yöntemlerle derdinize çare bulabilirsiniz. Yalnız bunların ıyı bir cilt doktoru tarafından uygulanması gerekir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu