Sağlık

sağlıklı uyku uyumanın yolları

Günlük hayatın ve özel hayatımızın beynimizde ve vücudumuzda ki etkisini uyku süresinde gideririz. Bu yüzden günlük olarak sağlıklı bir uyku geçirip vücudun dengesini sağlamalıyız.
Rahat bir gece uykusu geçirmek için mutlaka ılık bir duş ile vücudunuz yorgunluğu arındırın ve rahatlayın. Bu uykuya dalmanızı kolaylaştıracaktır.
Uyumadan önce kahve, çay ve sigaradan uzak durunuz. Vücut dengenizi bozacağı için çalışmasını bozacaktır. Parçalı bir uykuya neden olacaktır. Buda sizin huzursuz uyuyup uyanmanıza neden olacaktır. Vücut dinlenmeyecektir.
Yatmadan önce tüketeceğiniz fazla ve ağır gıdalarda sizi rahatsız edeceği için rahat bir uyku çekmenizi engelleyecektir.

Uyku ortamınızı iyi bir şekilde ayarlamalısınız. Sesten ve rahatsız edici ışıktan arındırın. Mümkün olduğunca sakin bir ortam olmasına dikkat edin.
Uyumadan önce beyninizi boşaltmayı deneyin. Size stres yaşatan olay veya fikri düşünmeden uyumaya çalışın.
Sabah uykunuzdan uyandığınız da tekrar uyuma eğilimde bulunmayın. Vücut saatimiz kendini ayarlamıştır. Genelde çalar saat gibi uyuma saatimizin belirtilerini verdiği gibi uyanma saatimizi de belirler. İkinci uykuyu uyuma isteği genellikle üşengeçliğimizden kaynaklıdır. Sabah ışığından faydalanmalıyız. Bunu rutine oturttuğumuzda vücudunuz da ki değişimi 10 gün içerisinde fark edeceksiniz.
Şekerleme uykusu olarak da bilinen öğle uykusu birçok uzman tarafından yararlı bulunmaktadır. Bu kısa süreli gerçekleştirilen bu uyku vücudun dinlenmesini sağlayacaktır. Özellikle siyasetçiler gibi yoğun stresli bir iş temposuna sahip olan bireyler için çok yararlı ve beyin arındırıcı olduğunu dile getirmişlerdir.
Uyku düzenini alışkanlık haline getirmeliyiz. Biyolojik saatimizi öğrenmeli ve uyuma kalkma saatlerimize uymaya çalışmalıyız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu