Sağlık

sıcak su içmenin faydaları

İnsan sağlığı için su büyük bir önem taşır. Bir insanın günde en az 2 litre su tüketmesi gereklidir. Bunun altında bünye susuz kalır ve etkilerini gösterir. Fazla su içmemek birçok hastalığı tetikleyebilir. Su içmek kadar içtiğimiz suyun sıcak olmasının oldukça yararları vardır. Gelin beraber sıcak suyun faydalarını görelim.
Az su içmenin hastalıkları tetikleyeceğini söylemiştik bunlardan biriside böbrek rahatsızlığıdır. Böbrekler emilim gerçekleştirebilmesi için bol suya ihtiyaç duyar. İçtiğiniz sıcak su böbreklerin çalışmasını hızlandırır destekleyici etki yaratır.
Diyet yapanları %90 bilir ki sabah içtikleri sıcak su onlara hep tokluk hissi verir hem de vücutların da ki erimesine yardımcı olur. Eğer siz de diyet iseniz sabah uyandığınız da sıcak suyun içine bir kaç damla limon sıkın ya da elma sirkesi damlatın. Diyet sürenizce bu işlemi her sabah tekrarlayın.

Küçükken bizlere karın ağrılarımızda genellikle sıcak suya bol şeker katıp içirirlerdi. Şimdi bunun ne yararı olduğunu sorgulayacak olursak karın ağrılarımızın genel nedeni bağırsaklarımızın yeterli çalışmamasıdır. Sıcak su bağırsakları açar ve çalışmasını sağlar. Kabızlık sorunu olan insanlar için de faydalı olacak bir yöntemdir. Bağırsaklarımızın kuvvetli çalışması kabızlığı da ortadan kaldıracaktır.
Sıcak su buharında suratınıza yaptığınız bakım gözeneklerinizin açılmasına yardımcı olacaktır. Gözenekleri açık olan cilt nefes alacak daha güzel görünecektir.
Bunların yanı sıra sıcak suyun faydalarını kaplıcalarda da görüyoruz. Romatizma ağrılarına faydalı olan sıcak su vücudunuzu dinlendirecektir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu