Diyet

taş devri diyeti nasıl yapılır

Uygulanış olarak diğer diyetlerden farkı izinli gıdaların çatlayana kadar yenilmesi olan taş devri diyetinde ilginç olan şey çoğu diyetin yasakladığı sakatatların serbest olması. Özellikle et sevenlerin çok tercih ettiği bu diyet listesi uygulayanlar tarafından hızlı ve kalıcı olarak nitelendiriliyor. İşlenmiş etler olan sosis salam sucuk haricinde hemen hemen her şeyin serbest olduğu diyette , kokoreç ,işkembe , böbrek , yürek , uyluk , beyin , kelle – paça ve pastırma gibi et gurupları gayet sık tüketilmesi gerekenlerden. Hayvansal yağların izinli olduğu taş devri diyetinde bitkisel yağlar kesinlikle yasak , özellikle de kanola , çiçek ve mısır yağı yasak. Zeytin yağı ise izinliler arasında. Sebze ve etlerin kendi yağında pişmesine özen göstermeniz gereken taş devri diyetinde güveç kullanımı tavsiye ediliyor. Tere yağı ,iç yağı , kuyruk yağı rahatça tüketilebilen yağlar arasında .
Un , tuz ve şekerin kesinlikle yasak olduğu taş devri diyeti , kullanımın mecbur kalındığı durumlarda çok az tüketilmesi gerektiğini söylüyor. Yumurta tüketimini ise zorunlu kılıyor. Günde 1 ile 4 yumurta arasında tüketmek gerekiyor.

Süt kullanımına da önem veren diyet mümkün olduğu kadar doğal ve katkısız süt öneriyor. Evde kendiniz mayalayıp tüketeceğiniz peynir ve yoğurtta oldukça faydalı ve sınırsız tüketilmesi gerekenlerden . Tavuk seçimini köy tavuklarından yana tercih etmeniz gerekirken , balıklar hafif ve küçük balıklar olarak sınırlandırılmış.
Kavrulmamış kuru yemişlerin de izin verildiği taş devri diyetinde ekmek ve unlu yiyeceklerin her çeşidi yasak. İlk haftalarda alışmak adına bir iki dilim kepek ekmeği serbest olsa da daha sonra bırakılması gerekiyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu