Güzellik

tırnak bakımı nasıl yapılır

Biz bayanlar için tırnaklarımız ne kadar önemlide olsa,bakımı hiç de kolay değil.Özellikle geçtiğimiz yıllarda,uzun tırnaklar trend iken artık kısa kesilmiş küt tırnaklar ön planda.
Tırnak bakımı yapabilmek için önce sağlığını korumak zorundayız.Bunun içinde demir,çinko ve protein eksikliğinden vücudumuzu olabildiğince korumalıyız.
Sürekli gittiğiniz yerde olsa,dışarı da tırnak bakımı yaptırmak pek sağlıklı değil, çünkü her an mantar gibi bir hastalık kapılabilir.Şayet dışarıda bu seansları yaptırmak zorundaysanız,kendinize ait (pens,makas,törpü)’nüzü götürmelisiniz.
Tırnak bakımı yapılırken,öncelikle sterilize edilmiş aparatlarda sıcak suda bekletip,tırnak ve çevresinin yumuşamasını saglamalısınız.Doğru bilinen yanlışı yapmayıp,tırnak etlerinizi kesmek yerine ,geriye doğru itmelisiniz.Tırnaklarınızı kesmemenizi,törpü yardımı ile kısaltmanızı önerirím,çünkü tırnak makası ile kesilen tırnakların,bir müddet sonra şeklinin bozulduğunu,kırılmaya ve çatlamaya başladığını göreceksiniz.Tırnaklarınızı yanlara değil sağa ve sola tek hamlede törpüleyin.
Bu işlemleri yaparken,tırnaklarınıza yumuşaklık verecek kremler kullanmalısınız ve bu kremi masaj yaparak uygulamalısınız.Ardından ojenizi sürebilírsiniz.

Ancak tırnaklarımızın baş düşmanı aseton konusunda sizi uyarmak isterim.Koyu renk oje kullanımında ,temizlemek istediğimizde ,defalarca pamukla ovmak zorunda kalırız ve farkında olmadan,tırnağı aşındırır,yapısını inceltiriz ve tırnakların çabuk kırılmasına sebep oluruz.Bunları yaşamamak için,ojenizin altına tek kat şeffaf oje sürün.Tek seferde dağıtmadan ojenizi temizlediğínizi göreceksiniz.
Tırnaklarınızın hem mikrobunun kırılması,hemde daha sağlam olması için limon suyu ile her gece uyumadan önce ovmalısınız.
Ve son olarakda síze bir tırnak maskesi önereceğím;
Aynısafa çiçeği yağı:2-3 damla
Badem yağı. :2 yemek kaşığı
Limon suyu. :2-3 damla
Çay ağacı yağı. :2-3 damla
Bu malzemelerin hepsini karıştırarak ,koyu renkli şişede,oda sıcaklığında saklayın.Günde iki kez tırnaklara sürün.
Tırnaklarınızı yiyor ya da koparıyorsanız ,acı oje kullanın.Tüm eczane ve kozmetiklerde bulabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu