Güzellik

topuk çatlakları nasıl giderilir

Topuk çatlakları hem hanımları hem beyleri ilgilendiren ciddi bir sorundur. Hele de ayakta çok fazla vakit geçiriyor veya çok yürümek zorunda kalıyorsanız işkence çekmenize neden olabilir ve daha da ileri düzeylerde sorunlara yol açabilir. Topuk çatlakları topuklu ayakkabı giymeyi seven bayanlarda daha sık görülür ve ayakkabınızı açık olarak giymenize engel olabilir.  Çeşitli hastalıklarında habercisi olabilecek topuk çatlakları için bir doktora görünmenizde fayda vardır.
Topuk çatlakları nasıl giderilir diye endişe ediyorsanız düzenli birkaç uygulama ile bu sorundan kurtulmanız mümkün. Öncelikle evde çıplak ayak ile dolaşmaktan vazgeçmelisiniz ki bu çok fazla kurumaya neden olur. Pamuklu çoraplar tercih etmeli ve yumuşak ayakkabılar giymelisiniz.
Topuk çatlakları için evde çok rahat uygulayabileceğiniz bir bakım kürü vereceğim şimdi sizlere. Fakat bu uygulamadan önce ayaklarınızı gerek bir leğen alarak 20 dakika ılık su içinde sabun yardımı ile masaj yapıp , topuk taşı ile ovalayın. Gerekse banyoda bu işlemi uygulayın fark etmez ama sonuç olarak topuklarınızı sabun ve topuk taşı ile bir güzel yumuşatmış olun. Topuk taşı ile ölü derilerden kurtulmuş olun ve işlem bitince ayaklarınızı bir havlu yardımı ile kurulayarak sonlandırın.

Daha sonra nemlendirmek için bir ürün seçin. Bu zeytin yağı veya vazelin olabilir , shea yağı da kullanabilirsiniz. Eliniz ile masaj yaparak ayağınıza yedirdikten sonra pamuklu bir çorap giyip yatmaya özen gösterin. Eğer bu işlem yeterli gelmiyor ise bir muz ve ananası güzelce ezip limon suyu ile  karıştırarak 15 – 20 dakika ayağınızda bekletin. Daha sonra ılık su ile yıkayıp kuruladıktan sonra nemlendirici sürüp yatabilirsiniz.
Derin çatlaklar için kullanılan yöntemler düzenli olarak kullanılırsa güzel sonuçlar veriyor. Bu yöntemlerden biri olan ezilmiş aspirin ile vazelin karışımı her gece uygulandığı takdirde bir haftada topuk çatlaklarınızı tamamen geçirebilir. Ezilmiş 2 tane aspirin ile bir tatlı kaşığı vazelini karıştırıp krem haline getirin ve topuklarınıza sürdükten sonra pamuklu çorap giyerek yatın. Sabaha yumuşacık ayaklar ile uyanacaksınız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu