Sağlık

uçuğu hemen geçiren doğal tedavi yöntemleri

Bir gün bir sabah uyanıp aynaya bakarsınız ve o da ne! Nasıl olduğunu bilmediğiniz bir uçukla karşı karşıyasınızdır. Hem acı verir hem de kötü bir görüntü yaratır maalesef ki. İşte sizlere uçuklardan kurtulmak için pratik yöntemler!
Herkesin bildiği gibi sarımsak her derde deva olduğu gibi uçukları iyileştirmede de kullanılabiliyor. Uçuğunuzun üstüne hafifçe bastırarak sarımsak ile masaj yapın böylelikle uçuğunuz yanacaktır ve sarımsak kurumasına yol açacaktır. Tabi sık sık uygulamanız gerekmektedir.
Buzla uçuk üzerine yapılan masaj da uçuğun ağrısını azaltacak ve kurumasını kolaylaştıracaktır.
Uçuklar için kullanabileceğiniz ve evinizde yapabileceğiniz birkaç losyon vardır.

En etkili olanı için gerekli malzemeler: meşe kabuğu(2-3 adet), ceviz yaprağı(4-5 adet) ve su(3-4 bardak). Malzemeleri karıştırarak kısık ateşte 15 dakika kaynatınız. Daha sonra kaynamış olan bu malzemeleri eziniz ve soğumasını bekleyiniz. Soğuyunca uçuğunuzun üzerine sürebilirsiniz. Böylece uçuk mikroplardan arınır ve hızla kurur.
Diğer bir losyon için gerekli olan malzemeler ise, bir tutam mayıs papatyası ve 1 çay bardağı sıcak su. İkisini karıştırarak demlenmesini bekleyin ve daha sonra uçuğunuzun üzerine uygulayın. Günde birkaç kez tekrar edin bu uygulamayı. Hem uçuğunuz çabuk kuruyacak hem de kaşıntınız azalacaktır.
Son olarak andızotu kökü ile hazırlanmış olan losyon da işe yarayacaktır. 3 adet andızotu kökünü 2 bardak su ile kaynatınız ve soğumaya bırakınız. Soğumaya yakın süzünüz ve uçuğunuza uygulayınız. Andızotu kökü hem mikroplardan arındıracak hem de kaşıntınızı azaltacaktır.
Not: Sevgili okurlar uçuğunuzu ellerinizle oynamamaya özen göstermelisiniz zira uçuk bulaşıcı olduğundan başka kişilere ya da vücudunuzun başka bölümlerine bulaştırabilirsiniz.
Sağlıklı günler dilerim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu