Cilt bakımı

yağlı ve sivilceli ciltler için yulaf maskesi

Yağlı ve Sivilceli Ciltler İçin Yulaf Maskesi Nasıl Yapılır ?

Büyük şehirde yaşayanlar bilir; özellikle hava kirliliği cildi büyük derecede olumsuz etkiler. Hele ki yağlı bir cilde sahip iseniz durum daha da içinden çıkılması zor bir hal alır. Çünkü yağlı cilt zaten devamlı parlama yapar ve hep solgun bir görünüme sahip olursunuz. Yağlı cilde bakım yapmak zordur büyük özen ve sabır ister. Hele ki yağlı ciltler için cilt bakım ürünlerini araştırmaya kalkarsanız hem vaktinizi hem de paranızı… Barındırdıkları zararlı kimyasallarda cabası…

Bugünkü yazımızda yağlı cilde sahip olanların yapabileceği çok basit hem ekonomik hem de sağlıklı bir maskeden bahsetmek istiyoruz. Yulaf maskesi! Gelin hep beraber bu mucize maske nasıl yapılıyormuş öğrenelim…

Öncelikle iki çorba kaşığı yulafı un kıvamına gelinceye kadar mutfak robotundan geçirmeliyiz. Böyle bir imkânımız yoksa havanda ezme işlemini de tercih edebiliriz. Ardından bir yemek kaşığı yada iki tatlı kaşığı ılık su ekliyoruz. Lapa haline gelene kadar karıştırıyoruz. Hazırlanan karışıma asitliği dengelemek ve derinlemesine temizlemesi açısından birkaç damla limon sıkıyoruz. Eğer bir çay kaşığı bal eklenirse cildin ihtiyacı olduğu nem dengesi de sağlanmış olacaktır.

Gelelim yüze uygulama işlemine; göz çevresine sürmemeye özen göstererek tüm yüze içten dışa doğru uygulanmalıdır. En az 20 dakika maske yüzde kuruyana kadar beklenmeli bu esnada maske yüzü gereceğinden ani mimik yapımından kaçınılmalıdır. Maske iyice kuruduktan sonra ne çok soğuk ne de çok sıcak olan ılık su ile yüze parmak uçları ile masaj yaparak nazikçe maskenin ciltten arınması sağlanmalıdır. Temiz ve yumuşak bir havlu ile yüz kurutulduktan sonra eğer ihtiyaç duyulursa nemlendirici sürülebilir.

Yağlı cilde sahip olan kişiler çikolata, cips, çekirdek, kahve, kızartma gibi içerisinde çok fazla yağ barındıran gıdaların aşırı tüketiminden kaçınmalıdır. Çünkü cildin yağ oranı karaciğerin ne kadar sağlıklı olduğu ile ilgisinden ötürü enginar ve yeşil yapraklı sebze tüketimi de cilt güzelliğinde etkili olacaktır. Son olarak alkol ve sigara tüketimi karaciğeri zorlayacağından herşeyde olduğu gibi onunda aşırı tüketiminden kaçınmakta fayda vardır.
Herkese mutlu günler.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu