Cilt bakımı

yağlı ve sivilceli yüze ne iyi gelir

Yağlı cilt tipini duyduğumuz an, aklımıza ilk olarak sivilceler gelir. Yağlı ciltler, soluk, çoğu zaman, parlak görünürler. Geniş gözenekler, siyah noktalar ve çoğu zaman ucu irin kaplamış, sivilcelerle belirti gösterir. Doğrusu; yağlı cilt en zor cilt tipidir. Yağlı cilde sahip birçok kişi, farketmeden aynı yanlışı yapıp, cildi nemsiz bırakarak, yağ dengesini bozmaktadır. Oysaki bu tip ciltlerde, doğru olan her ürünü kullanmak değil, kimyasal ürünlerden çok bitkisel ve doğal ürünler kullanmaktır. Bu sebeple, doğal ürünlerle ve yöntemlerle, cilt yağını dengelemek ve sivilcelerden kurtulmak hiçte zor değil. Belirli bazı uçucu öz yağların dengeleyici, temizleyici özellikleri, cildin görünümünü ve sağlığını düzeltmek için birebirdir.

Servi: ferahlık verip, damarlar üzerinde büzücü etki gösterir ve yağlı ciltlerde yağ üretimini düzeltmeye yardımcı olur. Hamilelik döneminde doktor kontrolünde kullanılmalıdır.
Okaliptüs: sivilce oluşumunu engeller, cilde ferahlık verir.
Itır çiçeği: denge sağlayıcı özelliği vardır. Cilde temizler, tonunu ayarlar, iltihaplanma, akne ve sivilce oluşumunu engeller.

Ardıç yemişi: temizleyici özelliği vardır. Yağlı cilt ve akne ‘de yararlı olabilir. Hamilelik sürecinde kullanılmamalıdır.
Pancar kökü ve lahana suyu damarları temizlemenin yanı sıra, akneye yatkın olan yağlı ciltlere iyi gelir.

Gül suyu: cildi temizler ve renklendirir. Cilt ’teki yağ oranını dengeleyip, serinlik ve ferahlık verir, ayrıca sivilce oluşumunu engeller,

Tabiki vazgeçilmezimiz salatalık suyu, yağlı cilt için ideal bir temizleyici ve renklendiricidir. Salatalığı küpler halinde kesip, bir litre suda 15 dakika kaynatın. Sonra süzün ve elekten geçirin, cilde pamuk yardımıyla uygulayın. Belirttiğimiz bitkisel ürünler alerjik rahatsızlığı ve hamile olan bayanlar için doktor kontrolünde kullanılmalıdır.

Piyasada bulunan, kimyasal ürünlerinde ancak; denenmiş, test edilmiş ve onaylanmış olanları kullanın. Önerdiğimiz bitkisel ürünleri aktarlardan temin edebilirsiniz.
Unutmayın; her ne olursa olsun cildimiz, ilgi ve alaka, bakım ister…

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu